آخرین اخبارافغانستانسیاست

نی:

خشونت علیه خبرنگاران در سال جاری ۳۳ درصد افزایش یافته است

دفتر نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، امروز پنجشنبه طی نشست خبری در کابل گفتند که در سال جاری نسبت به سال گذشته خشونت علیه خبرنگاران ۳۳ درصد افزایش یافته است.دفتر نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، امروز پنجشنبه طی نشست خبری در کابل گفتند که در سال جاری نسبت به سال گذشته خشونت علیه خبرنگاران ۳۳ درصد افزایش یافته است.
آن‌ها همچنان بیان کردند که ۸۰ درصد از رسانه‌ها معاش خبرنگاران شان را سر وقت پرداخت نمی‌کنند.
به گزارش خبرگزاری دید، عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی می‌گوید: تعداد ازخبرنگاران شکایت شان را مبنی بر نپرداختن معاشات شان از سوی صاحبان برخی رسانه‌ها به وقت معین، دردفتر نی درج کرده‌اند.
آقای خلوتگر گفت:« تعداد کمی از رسانه‌ها معاش خبرنگاران خویش را به وقت معین پرداخت می‌کنند اما متاسفانه اکثر رسانه‌ها تا دوماه، شش ماه و حتی یک سال هم امتیاز خبرنگار خود را نمی‌دهند؛ ماندن یک ماه امتیاز خبرنگار بالای رسانه‌ها یک امرعادی شده است.»
رییس اجرایی می‌گوید:« برخی رسانه‌ها پالیسی مشخص برای استخدام و اخراج خبرنگاران شان ندارند در این قسمت فراتر از قانون عمل می‌کنند.
آقای خلوتگر به رسانه‌هایی که معاش خبرنگاران شان را به وقت معین پرداخت نمی‌کنند هشدار داد که اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند در نشست بعدی خبری نام آن‌ها افشا خواهد شد.
با وجود چالش‌های امنیتی، مشکلات اقتصادی خبرنگاران افغانستانی را سخت تهدید می‌کند که حکومت هم در جریان ۱۷ سال گذشته تاکنون به وضعیت آنان توجه جدی نکرده‎است.
رییس اجرایی نی می‌گوید:از آغاز سال جاری تا هنوز ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران دردفتر نی ثبت شده است.
خلوتگر تصریح کرد، ازمیان ۵۸ مورد خشونت، ۱۳ مورد آن قتل می‌باشد.
خلوتگر گفت: قتل خبرنگاران درسال جاری نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش یافته، توهین و اهانت ۹ برابر و لت و کوب خبرنگاران هم ۳۶ درصد بالا رفته است.
درتازه‌ترین مورد خشونت علیه خبرنگاران، شب گذشته رشاد زریر مجری برنامه سیاسی تلویزیون نور مورد هدف قرار گرفت که در حال حاضر در شفاخانه بستری می‌باشد.
دیروز هم رحمت‌الله نیکزاد رییس اتحادیه خبرنگاران ولایت غزنی از سوی پولیس ویژه مورد خشونت قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا