آخرین اخبارفناوری و اطلاعات

خواندن ذهن انسان‌ها با هوش‌ مصنوعی

محققان در تلاش برای راه‌اندازی سیستم‌های هوش‌ مصنوعی جدیدی هستند که از آن‌ها می‌توان برای خواندن ذهن انسان و پی‌بردن به آن‌چه در مغز افراد می‌گذرد، استفاده کرد.
دستاوردهای دنیای هوش‌مصنوعی روز به روز در حال افزایش است و عرضه‌های متنوعی مانند گوشی‌های هوشمند، لوازم خانه‌گی و غیره را اختراع می‌کند. اما این‌که هوش مصنوعی قادر به خواندن ذهن انسان باشد، پدیده‌ای منحصر به فرد و بی‎سابقه محسوب می‎شود.
دانشمندان جاپانی می‌گویند برای اولین‌بار سیستم هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند که قادر به درک امواج مغزی ذهن افراد است. آن‌ها می‌گویند سیستم یادشده بر اساس تفکرات ذهن هر فرد می‌تواند تصویری را ترسیم کند. البته تصویر یادشده صرفا با هدف ساده‌سازی فعالیت‌های مغزی رسم می‌شود و نمی‌تواند نمایانگر تمامی فعل و انفعالات ذهنی پیچیده، ذهن باشد.
این محققان نمونه‌هایی از این تصاویر ترسیم شده توسط سیستم هوش مصنوعی مذکور را نیز منتشر کرده‌اند که در آن‌ها تصاویری از طبیعت و حروف الفبای انگلیسی که افراد در ذهن خود به آن‌ها فکر می‌کردند قابل مشاهده است.
تکمیل این سیستم رویای درک نیات افراد بدون برقراری هرگونه ارتباط دو طرفه را ممکن می‌سازد. به بیان دیگر سیستم مذکور به اشخاص کمک می‌کند تا ماشین‌ها و تفکرات دیگر انسان‌ها را به طور آنی و بدون گفت‌وگو یا حتی نگاه‌کردن به آن‌ها بفهمند.
البته در چنین شرایطی حریم شخصی و امنیت انسان‌ها به طور جدی به خطر می‌افتد و زمینه برای برخوردهای جدی و حتی آغاز جنگ جهانی سوم ممکن می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا