آخرین اخبارافغانستانخبر های مهمسیاست

غنی در هرات:

داعش نمی‌تواند جنگ مذهبی در افغانستان راه اندازی کند/ «امارت طالبانی» بدیل «جمهوری» شده نمی‌تواند

محمداشرف غنی نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری امروز (جمعه، ۱ سنبله) در سفری به ولایت هرات در جمع هواداران خود ظاهر شده و گفته است که گروه داعش نمی‌تواند جنگ مذهبی در افغانستان راه اندازی کند.
به گزارش خبرگزاری دید، آقای غنی گفته که «امارت اسلامی» طالبان هیچگاه جایگزین «نظام جمهوری» در افغانستان نخواهد شد.
آقای غنی همچنان گفته است که در صورت نبود نظام جمهوری در افغانستان، مردم این کشور رعیت خواهند شد. او افزوده است: «بیایید تعهد کنیم که انقطاع نظام را اجازه نمی‌دهیم و جمهوری افغانستان را دوامدار می‌کنیم.»
او پیش از این نیز گفته بود که با هیچ گروهی روی نظام جمهوری افغانستان بحث نخواهد شد و طالبان مجبور‌ند که یک راه حل سیاسی را انتخاب کنند. او تاکید کرده بود که طالبان هرگز نمی‌تواند یک نظام بزرگ را سقوط دهد.
از سویی هم، آقای غنی گفته است که «خوارج» و گروه داعش نمی‌توانند جنگ‌های مذهبی در افغانستان راه‌اندازی کنند. او تأکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات ششم میزان، استقرار صلح در افغانستان در اولویت کاری‌اش خواهد بود.
آقای غنی در حالی به صلح به عنوان اولویت در حکومت آینده‌اش تاکید می‌کند که او به تاریخ بیستم اسد در سخنرانی عیدی‌اش با اشاره‌ تلویحی به اولویت انتخابات نسبت به صلح گفته بود حکومت وحدت ملی که آخرین روزهای عمرش را می‌گذارند، نمی‌تواند روی مسایل پیچیده و دشواری مثل صلح، تصمیم بگیرد. ازاین‌رو نیاز است که انتخابات برگزار شود و دولت منتخب و با صلاحیت آینده در مورد صلح تصمیم بگیرد.
از سویی هم، رییس‌ جمهور غنی شب گذشته (پنج‌شنبه، ۳۱ اسد) در یک گفت‌وگوی ویژه با تلویزیون طلوع نیوز نیز گفته بود که توافق صلح تنها میان حکومت افغانستان و طالبان امضا خواهد شد، زیرا به گفته‌ او، مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان حیثیت حقوقی ندارد.
نمایندگان امریکا و گروه طالبان پیش از این هشت بار باهم مذاکره کرده و دور نهم مذاکرات‌شان در جریان است. انتظار می‌رود در این دور مذاکرات دو طرف به توافق نهایی دست یابند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا