آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاستصلح

داکتر عبدالله صحبت در مورد جزئیات حکومت پسا صلح را پیش از وقت خواند

رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که سخن زدن در مورد ماهیت حکومت پسا صلح هنوز پیش از وقت است. او افزوده که کار روی توحید دیدگاه‌ها در شورای عالی مصالحه ملی اما جریان دارد.


به گزارش خبرگزاری دید، داکتر عبدالله عبدالله امروز دوشنبه(۱۶ حمل) در دیدار با اعضای کمیته دادخواهی زنان افغانستان، تصریح کرد که افزون بر «اعضای اصلی نشست»، نمایند‌گانی نیز از میان زنان و جامعه مدنی به عنوان «اعضای جانبی» در نشست استانبول حضور می‌یابند.
بدین ترتیب رییس شورای عالی مصالحه ملی بر «اشتراک عادلانه و معنادار زنان در نشست استانبول» تأکید کرد.
به گفته عبدالله، کار روی توحید دیدگاه‌ها برای تهیه طرح پیشنهادی جریان دارد و قرار است که کمیته رهبری شورای مصالحه روی «چند اصل بنیادین» برای نشست استانبول کار کند.
او با تأکید بر حفظ مشارکت عادلانه و معنادار همه طرف‌ها، تصریح کرد که هنوز روی ترکیب و چگونگی حکومت آینده سخن گفته نشده است.
در همین حال اعضای کمیته دادخواهی زنان افغانستان نیز با تأکید بر نقش زنان در نشست‌های مرتبط به صلح، خواستار سهم ۳۰ درصدی زنان در نشست صلح استانبول شدند.
به باور اعضای این کمیته، باید زنان در نشست‌های صلح اشتراک کنند که می‌توانند از همه زنان افغانستان «به‌خوبی» نماینده‌گی کنند.
این زنان با ابراز نگرانی از هر نوع «معامله» در مورد حقوق و دستاوردهای شان، تصریح کردند که در حکومت آینده، زنان نباید به عقب‌گرد محکوم شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا