آخرین اخبارآسیای میانهافغانستانسیاست

دبیر کل سازمان ملل: اوضاع امنیتی افغانستان شکننده است

دبیرکل سازمان ملل، ضمن شکننده خواندن اوضاع امنیتی افغانستان اعلام کرد که مبارزه با تروریزم تنها مسئولیت افغانستان نیست و مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای است.
به گزارش خبر گزاری دید «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در جریان سخنرانی خود در نشست ویژه شورای امنیت ملل متحد که تحت عنوان «ایجاد مشارکت منطقه‌ای در افغانستان و آسیای مرکزی به عنوان یک الگوی تامین امنیت و توسعه» برگزار شد، تاکید کرد که فعالیت گروه‌های تروریستی و تندرو حتی در شمال افغانستان نیز به چشم می‌خورد و چنین وضعیتی موجب تهدید وضعیت امنیتی کشورهای آسیای مرکزی نیز شده است.
وی افزود: دولت افغانستان در برابر گروه‌های تروریستی و جرایم سازمان‌یافته بین‌المللی مبارزه می‌کند و {چنین مبارزه‌ای} بر تمام منطقه و جهان تاثیرگذار بوده است. اما پاسخ به این تهدیدها تنها مسئولیت دولت افغانستان نیست، مبارزه موثر در برابر تروریزم مستلزم همکاری‌های چند جانبه منطقه‌ای است.
گوترش همچنین تاکید کرد که مشکلات در افغانستان و منطقه زمانی حل خواهد شد که عوامل مشکل‌زا از بین‌برود.
دبیرکل سازمان ملل در این نشست همچنین تاکید کرد که همکاری منطقه‌ای بین افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی فرصت‌هایی را به وجود خواهد آورد تا به نگرانی‌های مشترک از جمله حمایت مالی گروه‌های تروریستی، بهبود امنیت مرزها، مبارزه بر ضد قاچاق انسان و مواد مخدر، رسیدگی شود.
در همین حال، «غیرت عمروف»، رییس دوره‌ای شورای امنیت ملل‌متحد، نیز تایید کرد که فعالیت گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش در شمال افغانستان افزایش یافته است.
وی افزود: اشتباه خواهد بود که افغانستان را تنها به مثابه منبع ناامنی و بی‌ثباتی تلقی کرد. افغانستان از لحاظ جفرافیایی در موقعیت مطلوبی قرار دارد و نیروی انسانی قابل ملاحظه‌ای نیز در اختیار دارد. بنابراین افغانستان باید به مثابه یک شریک قدرتمند در راستای پروژه‌های مشترک اقتصادی تلقی شود.
همچنان عمروف تاکید کرد که رشد اقتصادی، همکاری‌های منطقه‌ای و هماهنگی بین‌المللی سه عنصر عمده است که می‌تواند یک مُدل خوب برای صلح در منطقه شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا