آخرین اخبارافغانستانسیاست

رییس اداره ملی احصاییه:

درج فارسی به عنوان زبان خارجی در فورم ثبت نام، اشتباه تخنیکی بود

رییس اداره ملی احصاییه و معلومات که به دلیل درج زبان فارسی در گزینه زبان‌های خارجی به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود، می‌گوید که این اداره به ارزش‌های ملی کشور احترام داشته و گنجاندن زبان‌های فارسی و ازبیکی به عنوان زبان خارجی یک اشتباه تخنیکی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دید، احمد جاوید رسولی رییس اداره احصاییه مرکزی که امروز دوشنبه( ۲۱ میزان) به دلیل درج فارسی منحیث زبان خارجی در فورم ثبت نام آنلاین دریافت شناسنامه برقی، از سوی مجلس نمایندگان استجواب شد، گفت که اداره تحت امرش در هیچ موردی به ارزش‌های ملی سبُک ‌نظری نکرده است.
او اضافه کرد که درج فارسی به عنوان زبان خارجی یک مشکل تخنیکی بود و نه تنها زبان فارسی بلکه زبان‌های پشتو، ازبیکی و سایر زبان‌های کشور نیز در شمار زبان‌های خارجی درج شده‌ بودند.
رسولی خاطر نشان کرد که عمدی خواندن این اشتباه کاملاً تهمت است.
بر بنیاد گفته‌های رسولی؛ این اشتباه از سوی وزارت مخابرات که دیتابیس اداره ملی احصاییه را ساخته صورت گرفته است؛ اما اکنون برخی‌ها در پی استفاده سیاسی از این موضوع‌ هستند.
در همین حال خان‌آقا رضایی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس گفت که اقدام اداره احصاییه ملی در پیوند به درج فارسی به عنوان زبان خارجی در دیتابیس این اداره، یک اشتباه نه بلکه دشمنی با یک فرهنگ و زبان اکثریت مردم این سرزمین بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
رضایی خواستار شد که رییس اداره احصاییه مرکزی و هم‌دستانش به جرم خلق نفاق، نقض قانون و نقض حقوق فرهنگی شهروندان باید از این اداره هرچه زودتر برکنار و به دادستانی کل معرفی شوند.

محمد رضا خوشک نماینده هرات نیز ادعای رسولی را رد کرد و گفت زمانی که آقای آریوبی وزیر مخابرات بود با ده نفر دیگر در یک نشست مجلس شهادت دادند که آقای رسولی در امور وزارت مخابرات تشبث می‌کند. یعنی زمانی‌که آقای رسولی مشاور بود در سیستم وزارت مخابرات دخالت می‌کرد.
این در حالی است که برخی نمایندگان تاکید داشتند، به هیچ وجه نباید اجازه خلق تعصبات زبانی، قومی و سمتی به هیچ کس داده شود و کسی هم نباید از مشکلات تخنیکی سوء استفاده سیاسی کنند.
سرانجام میر رحمانی رحمانی رییس مجلس نمایندگان گفت که نمایندگان باید به صورت جدی احتیاط کنند؛ دامن زدن به این موضوعات به وحدت و برادری مردم افغانستان آسیب می‌زند.
رحمانی افزود: به منظور دقت بیشتر به آنچه ادعا شده که گویا زبانی فارسی خارجی خوانده شده، ایجاب می‌کند تا سه کمیسیون (تفتیش مرکزی، امنیت داخلی و عدلی و قضایی) با هم در این مورد یک جلسه مشترک دایر کرده و یافته‌‌های خود را با مجلس عمومی ارائه کنند تا تصمیم بعدی اتخاذ شود.
گفتنی است که درج فارسی به عنوان زبان خارجی در دیتابیس اداره احصاییه واکنش‌های تندی را بر انگیخته بود. واکنش‌ها در این پیوند موجب شد تا این اداره زبان فارسی را از گزینه زبان‌های خارج دیتابیس اداره احصاییه حذف کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا