آخرین اخبارجهانخبر های مهمسیاست

در آستانه سفر بن سلمان، چین خواستار گسترش روابط با ایران شد

گزارش‌ها از چین در شرق آسیا حاکی است که مقامات پکن در آستانه سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به این کشور، خواستار « تعمیق اعتماد راهبردی» با تهران شده‌اند.

گزارش‌ها از چین در شرق آسیا حاکی است که مقامات پکن در آستانه سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به این کشور، خواستار « تعمیق اعتماد راهبردی» با تهران شده‌اند.
به نقل از یورونیوز، وانگ یی مشاور دولت چین روز سه‌شنبه (۳۰ دلو) در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پکن گفت:«مایلم از این فرصت استفاده کرده و با دوست قدیمی‌ام بر تعمیق روابط و تقویت اعتماد راهبردی میان کشورهای مان تأکید کنم و اطمینان بدهم که پیشرفت تازه‌ای در همکاری متقابل، جامع و راهبردی ما به دست آمده است.»
این دیپلمات بلندپایه چینی لحظاتی پیش از این اظهارات، با یادآوری سخنان آقای ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت:«من در تلویزیون دیدم شما چگونه در کنفرانس امنیتی مونیخ به شکلی رسا و روشن از حقوق ایران دفاع کردید. فکر می‌کنم صدها میلیون مخاطب چینی هم شنیدند که شما چه گفتید و اکنون شما شخص بسیار معروفی شده‌اید.»
محمد جواد ظریف به همراه علی لاریجانی رییس مجلس و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران برای دیدار از چین به پکن سفر کرده‌اند.
ایران در سال گذشته چهارمین صادرکننده نفت به چین بوده است. وزیر خارجه ایران درباره دیدار هیئت ایرانی از چین گفت:«روابط با چین برای ما بسیار ارزشمند است. ما به همکاری راهبردی و جامع میان دو کشور باور داریم زیرا این یکی از مهم‌ترین روابط خارجی ماست.»
چین به طور سنتی حضوری جدی در تحولات و درگیری‌های خاورمیانه ندارد، اما با ایران هم‌پیمان است. دولت پکن با این حال به دلیل وابستگی به نفت خاورمیانه تلاش می‌کند تا با کشورهای خاورمیانه به طریقی متوازن برخورد کند. چین اخیراً تلاش کرده است تا چهره مثبتی از خود در کشورهای عربی نشان دهد.
اکنون چینی‌ها پس از ملاقات با مقام‌های ایرانی باید خود را برای پذیرایی از ولیعهد عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای ایران آماده کنند.
محمد بن سلمان که در سفر آسیایی به سر می‌برد، اواخر همین هفته به پکن سفر خواهد کرد. این نخستین سفر بن‌سلمان به چین است، اما پیش از او ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ میلادی از این کشور دیدار کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا