آخرین اخبارافغانستانامنیت و حوادث

صلیب سرخ:

در ده روز گذشته بیش از ۴ هزار زخمی را درمان کردیم

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یک اعلامیه گفته است که در ده روز گذشته، چهار هزار و ۴۲ زخمی جنگ در مراکز صحی تحت حمایت این کمیته، تداوی شده‌ است.


کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) امروز سه‌شنبه (۱۹ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در ده روز گذشته، چهار هزار و ۴۲ زخمی جنگ در مراکز صحی تحت حمایت این کمیته، تداوی شده‌اند.
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ: «این تعداد زخمیان در جریان ده روز نخست ماه جاری میلادی (اگست) در ۱۵ مرکز صحی مورد تداوی قرار گرفته‌اند».
به نقل از اعلامیه، با تشدید جنگ در مراکز و اطراف شهرهای کندز، لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند و سایر شهرهای افغانستان، صدها هزار نفر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین گفته است که در جریان درگیری‌های اخیر در مراکز ولایات و شهرهای افغانستان، بسیاری از خانه‌ها، شفاخانه‌ها و زیربناهای آب و برق تخریب و خساره‌مند شده است.
در اعلامیه به نقل از ایلوا فیلیون رییس نمایندگی کمیته‌ بین‌الملی صلیب سرخ در افغانستان آمده است که مرمی‌های هاوان و راکت‌ها بدون تفکیک از سوی طرف‌های درگیر بر خانه‌های غیرنظامیان شلیک می‌شود.
او همچنین گفته است که طرف‌های درگیری با افزایش درگیری‌ها، مواد منفجره را بدون تفکیک در مناطق غیرنظامی انفجار می‌دهند.
از سویی هم، رییس نمایندگی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان گفته است که در نتیجه‌ درگیری‌ها در روزهای اخیر در تعدادی از شهرها، برق قطع و سیستم آبرسانی مختل شده است.
به گفته‌ او، در این مناطق بیشتر خانواده‌ها در تلاشند تا خانه‌های‌شان را ترک کنند، اما به ‌دلیل نبود وسایط و عدم توانایی مالی خانه‌های‌شان را ترک نمی‌توانند.
در اعلامیه‌ کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تأکید شده است که این کمیته تلاش می‌کند تا زخمیان و پیکرهای کشته‌شدگان ناشی از جنگ را انتقال دهد.
این کمیته گفته که در ماه گذشته‌ میلادی (جولای) به ۱۳ هزار زخمی در سراسر کشور کمک کرده است.
همچنین کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ از طرف‌های درگیر خواستار «خویشتنداری فوری»، حمایت از غیرنظامیان و حفاظت زیربناهای حیاتی مانند شفاخانه‌ها در برابر حملات و خسارات جانبی ناشی از منازعه در ساحات پرجمعیت کشور شده است.
رییس نمایندگی این کمیته در افغانستان تأکید کرده است که مراکز مراقبت های صحی، کارمندان صحی و آمبولانس‌ها باید به هر قیمتی مصئون باشد.
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین از طرف‌های درگیر خواسته است که اجازه دهند تا سازمان‌های بشری مانند این کمیته و جمعیت هلال احمر افغانی به مردم نیازمند کمک‌های عاجل بشری را فراهم کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا