آخرین اخباراسلایدشوافغانستانحقوق بشرزنان

در سال روان به ۳ هزار قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی شده است

دادستانی کل کشور می‌گوید که از آغاز سال مالی ۱۳۹۹ تاکنون به ۳ هزار قضیه خشونت علیه زنان در دادستانی‌های منع خشونت علیه زنان در کل کشور رسیدگی شده است.

به گزارش خبرگزاری دید، سینا شنا منصور معاون دادستانی کل در امور مبارزه با خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و حقوق بشر امروزسه شنبه(۶ عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که ۲۸۷ تن که متهم به جرم خشونت علیه زنان بودند، از سوی نهادهای عدلی و قضایی محکوم به مجازات شدند.
به گفته منصور، از میان قضایای حاد خشونت علیه زنان، ۱۷۳ مورد آن را قضایای تجاوز جنسی تشکیل می‌دهد که از سوی دادستانی کل مورد رسیدگی قرار گرفته است.
او گفت که فاعل قضیه تجاوز جنسی بر یک دختر خردسال در ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب، از سوی محاکم به ۲۰ سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده و اکنون در زندان بسر می‌برد.
منصور بیان کرد که فاعل قضیه تجاوز و قتل یک زن در ولایت جوزجان، به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده است. همچنین پرونده فاعلان قضیه تجاوز جنسی بر یک پسر خردسال در قندهار که منجر به فوت او نیز شده بود، از جانب دادستانی محول محکمه شده است.
او همچنین اضافه کرد که دوسیه هفت تن از فاعلان قضیه تجاوز بر دو زن در ولایت کاپیسا در حال حاضر در دادستانی امنیت ملی است و سایر عاملان آن تحت تعقیب قرار دارند.
بربنیاد ارقام دادستانی کل، بیشترین شمار قضایای خشونت علیه زنان به ویژه قضایای تجاوز جنسی در ولایت های کابل، بلخ و هرات به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا