آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

دلیل اصلی افزایش کشتار غیر نظامیان استفاده طالبان به عنوان سپر انسانی از آنان است

شورای امنیت ملی کشور در واکنش به گزارش تازه یوناما در رابطه به تلفات ملکی در ۹ ماه گذشته، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که عامل اصلی افزایش تلفات ملکی استفاده گروه طالبان از آنان به عنوان سپر انسانی است. شورای امنیت ملی همچنان تاکید کرده که طالبان از مساجد و مکاتب به عنوان سنگر استفاده می‌نمایند.
به گزارش خبرگزاری دید، دفتر شورای امنیت ملی کشور در واکنش به گزارش یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان در اعلامیه‌ای گفته که یافته‌ها و شواهد حکومت از ساحه نشان می‌دهد که طالبان مسلح بیشترین مسئول تلفات ملکی می‌باشند.

شورای امنیت ملی بیان کرده که گروه طالبان یا مستقیم، عامل تلفات ملکی است و یا هم به گروه‌های تروریستی دیگر زمینه‌سازی می‌کند تا بر افراد ملکی حملات انجام دهند.
در این اعلامیه آمده که نیروهای امنیتی و دفاعی برای تلاش موفقیت‌آمیز صلح و به هدف حفاظت از مردم هنوز هم در حالت دفاع فعال قرار دارند، در حالی که طالبان در جریان ۹ ماه گذشته، با گذشت هر روز خشونت‌های‌ شان را در سطح کشور افزایش داده‌ است.
دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که طالبان از مکاتب، مساجد و تاسیسات‌عامه در جنگ استفاده می‌نمایند که دلیل اصلی افزایش تلفات ملکی به شمار می‌رود و بی‌اعتمادی‌ را بر تلاش‌های صلح افزایش می‌دهد.
در این اعلامیه گفته شده که «ما بار دیگر بر طالبان صدا می‌کنیم که آتش‌بس دایمی و سراسری را بپذیرند و صداقت خویش را در گفت‌وگوهای رو در رو نشان داده و قتل عام افغانان را متوقف کنند، تا تلاش‌های جاری صلح موفق و مردم در امان گردند».
این در حالیست که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان(یوناما) در گزارشی که امروز منتشر کرد، گفته است که یافته‌های آنان نشان می‌دهد که از اول جنوری تا ۳۰ سپتمبر سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۱۱۷ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳۸۲۲ تن دیگر زخمی شده است.
یافته‌های یوناما، نشان می‌دهد که در جریان نُه ماه سال روان میلادی، حدود شش هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌ است. این رقم در واقع کم‌ترین میزان تلفات غیرنظامیان است که از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو ثبت می‌شود. با این حال، شمار زخمیان در این مدت کاهش یافته، اما در شمار کشته‌شد‌گان تغییر محسوس نیامده است.
گزارش یوناما نیز عامل ۵۸ درصد تلفات ملکی را گروه طالبان دانسته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا