آخرین اخبارافغانستانسیاست

دیدار کاظمی قمی با خلیل حقانی و تاکید بر ایجاد کمیته مشترک مرزی برای پیگیری وضعیت مهاجرین

خبرگزاری دید: در دیدار حسن کاظمی قمی سفیر ایران در کابل با خلیل حقانی وزیر امور مهاجرین، بر ایجاد کمیته مرزی مشترک برای پیگیری وضعیت مهاجرین در مرز دو کشور ایجاد تاکید شد.

سفارت ایران در کابل روز یکشنبه(۶ حمل) با انتشار اطلاعیه‌ای از دیدار خلیل الرحمن حقانی سرپرست وزارت امور مهاجرین با حسن کاظمی قمی سفیر آن کشور در افغانستان خبر داده است.

 در این دیدار کاظمی قمی گزارش مبسوطی از اقدامات تسهیلاتی گسترده ایران برای مهاجرین افغانستانی ارائه کرد و این تسهیلات را در راستای فراهم‌سازی زندگی عزت‌مند اتباع افغانستانی مقیم ایران برشمرد.

کاظمی قمی ارائه تسهیلات در زمینه مدارک اقامتی و هویتی، ارائه امکانات آموزشی و فرصت تحصیلی برای دانش‌آموزان و دانشجویان افغان، برخورداری و دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی را از جمله کمک‌های ایران به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران برشمرد.

در همین حال، خلیل‌ حقانی سرپرست وزارت امور مهاجرین با شرح مأموریت هیئت اعزامی وزارت مهاجرین به ایران گفت: این هیئت صرفاً برای انجام امور اداری و بررسی اسناد مهاجرتی موجود در سفارت افغانستان در تهران عازم ایران شده و مأموریتی در خارج از سفارت و یا برگزاری دیدار و‌ نشستی در تهران و‌ یا سایر شهرها ندارد.

حقانی در این دیدار به سفیر ایران پیشنهاد داد تا کمیته مشترک ایرانی-افغانستانی شامل نمایندگان وزارت امور مهاجرین افغانستان و وزارت داخله ایران بلافاصله پس از ماه رمضان تشکیل گردد و مأمور پیگیری وضعیت مهاجرین و تردد‌های قانونی و غیرقانونی مرزی در مرزهای مشترک شود تا ابهامات این حوزه برطرف شود.

ایران یکی از مقاصد پر تردد پناهجویان افغانستانی است و مرز دو کشور همواره شاهد تردد پناهجویان بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا