آخرین اخبارایرانجهانخبر های مهمسیاست

رییس جمهور ایران گفت، کشورش نمی‌تواند یک‌طرفه به برجام متعهد بماند

حسن روحانی رییس جمهور ایران اعلام کرد که این کشور به صورت یک‌طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.

حسن روحانی رییس جمهور ایران اعلام کرد که این کشور به صورت یک‌طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.
به نقل از یورونیوز، آقای روحانی در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که روز شنبه ۲۵ جوزا در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، درباره توافق هسته‌ای یادآوری کرد که اجرای تعهدات ایران بارها به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتومی رسیده است و افزود:«با وجود خروج امریکا، از سرگیری تحریم‌های غیرقانونی یک جانبه این کشور و نیز حمایت ناچیز سایر طرف‌های موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستیم که انجام تعهدات پذیرفته شده توسط تمام طرف‌های ذی‌ربط، نقش مهمی در افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد کرد.»
هفته گذشته نیز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنانی خطاب به اروپایی‌ها گفته بود که اصلاً در موقعیتی نیستند که از ایران انتقاد کنند و در عین حال از آن‌ها خواسته بود که پاسخ دهند در مسیر برجام چه اقدام‌هایی انجام داده‌اند.
ایران تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.
آقای روحانی در اجلاس شهر دوشنبه ضمن تاکید بر تعامل برای حفظ برجام افزود:«جمهوری اسلامی تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.»
رییس جمهور ایران تهدید کرد که در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بیشتری انجام خواهند داد.
پیش از این شورای عالی امنیت ملی ایران در تاریخ هشت می (۱۸ ثور) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. این تصمیم با نامه مستقیم حسن روحانی به اطلاع رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رسیده و به آن‌ها ۶۰ روز فرصت داده بود تا تعهدات خود را در قبال توافق هسته‌ای اجرا کنند و در غیر این صورت، ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.
درپی تعیین این مدت زمان مشخص از سوی ایران، کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به آن اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.
آقای روحانی همچنین در سخنان خود بدون نام بردن از کشوری افزود:«مداخلات خارجی برخی قدرت‌ها در امور داخلی کشورهای منطقه خاورمیانه، سیاست‌های قهرآمیز یکجانبه‌گرایانه، تروریزم و افراط‌گرایی، پیمان‌شکنی و قانون‌گریزی آشکار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی از جمله قرارداد مهم هسته‌ای ایران موسوم به برجام، منطقه ما را به یکی از بحران‌خیزترین و بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان تبدیل کرده است.»
سفر رییس جمهور ایران به تاجیکستان یک روز پس از سفر به قرغیزستان و شرکت در نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای صورت می‌گیرد. او در بیشکک با روسای جمهور چین و روسیه دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه رایزنی کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا