آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

رییس جمهور روسیه: حضور بیست ساله امریکا در افغانستان جز مصیبت و مرگ چیزی نبود

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در پیوند به حضور دو دهه‌ای امریکا در افغانستان گفت، امریکا بیست سال تلاش کرد هنجارهای خود را به افغانستان تحمیل کند که نتیجه‌ای جز مصیبت و مرگ به‌ دنبال نداشت.


رییس جمهور روسیه روز چهارشنبه گفت، حضور بیست ساله امریکا در افغانستان فقط مصیبت و مرگ در پی داشت.
به نوشته روزنامه «مسکو تایمز» پوتین در یک سخنرانی گفت، نظامیان امریکایی بیست سال بیهوده تلاش کردند «هنجارهای خود» را به افغانستان جنگ‌زده «تحمیل کنند».
رییس جمهور روسیه افزود: «نتیجه آن فقط مصیبت و مرگ برای آن‌ها که این کار را کردند، برای امریکایی‌ها و بیش از آن برای مردمانی است که در سرزمین افغانستان زندگی می‌کنند».
پوتین که همواره یکی از منتقدان سیاست‌های امریکا در مسائل منطقه و جهان است در ادامه گفت: «غیرممکن است که بتوان چیزی را از خارج تحمیل کرد».
دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست‌ جمهوری روسیه روز دوشنبه به نقل قول از سخنرانی پوتین در نشست «سازمان پیمان امنیت جمعی» پرداخت: «پوتین بر ضرورت جلوگیری از نفوذ تفکرات افراط‌گرایانه از افغانستان به کشورهای این سازمان و ممانعت از جذب شبه‌نظامی تاکید کرد».
سخنگوی کرملین با بیان اینکه سران کشورهای عضو این سازمان وجود مواضع قوی گروه تروریستی داعش در افغانستان را یک روند بسیار خطرناک می‌دانند، اظهار داشت: «پوتین در جریان این نشست، از وقایع افغانستان و تهدیدهای احتمالی شدیداً ابراز نگرانی کرد».
پوتین پیش از این نیز از پیشنهاد غرب در خصوص اسکان پناهجویان افغان در کشورهای آسیای مرکزی قبل از دریافت روادید ایالات متحده و اروپا انتقاد کرده و گفته بود: «پناهجویان وارد هریک از این کشورها شوند. چطور بفهمیم این پناهجویان چه کسانی هستند و چه کسی بین آن‌ها است؟ این چه رویکرد مضحکی برای حل این موضوع است».
با تصرف سریع‌تر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، امریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کردند و بامداد روز گذشته (سه‌شنبه) آخرین هواپیمای امریکایی میدان هوایی کابل را ترک کرد تا افغانستان از نیروهای اشغالگر خارجی تخلیه شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا