آخرین اخبارجهانسیاست

رییس جمهور عراق امروز مشخص می‌شود

به دلیل به نصاب نرسیدن جلسه دوشنبه شب پارلمان عراق، انتخاب رییس جمهور این کشور به تعویق افتاد و قرار است که امروز سه‌شنبه (۱۰ میزان) مشخص شود.


به دلیل به نصاب نرسیدن جلسه دوشنبه شب پارلمان عراق، انتخاب رییس جمهور این کشور به تعویق افتاد و قرار است که امروز سه‌شنبه (۱۰ میزان) مشخص شود.
پارلمان جدید عراق قرار بود در جلسه روز دوشنبه میان هفت نامزد تایید شده، یک نفر را به عنوان رییس جمهوری جدید عراق انتخاب کند، اما جلسه به حد نصاب نرسید و موضوع به بعد موکول شد.
محمد الحلبوسی رییس پارلمان در بدو جلسه روزگذشته تعداد حاضران را ۱۵۹ نفر (از ۳۲۹ نماینده) اعلام کرد.
وی همچنین نیم ساعت تنفس داد تا شاید جلسه به حد نصاب برسد، اما این اتفاق نیفتاد و بررسی دستور جلسه روز دوشنبه به امروز سه شنبه موکول شد.
علت به حد نصاب نرسیدن جلسه شب گذشته پارلمان عراق، عدم حضور جمعی اعضا برخی فراکسیون‌های پارلمانی عنوان شده است.
در همین حال، احزاب کرد عراقی برای نخستین بار طی ۱۵ سال گذشته بر سر معرفی یک نامزد واحد برای پست ریاست جمهوری به پارلمان این کشور دچار اختلاف شده‌اند و در حال حاضر هفت نامزد با هم رقابت می‌کنند که «برهام صالح» نامزد اتحادیه میهنی و «فواد حسین» نامزد حزب دمکرات از افراد شاخص آن هستند.
رییس پارلمان عراق روز پنج شنبه اعلام کرده بود که هفت نفر از ۳۱ نفری که برای نامزدی پست ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، دارای شرایط قانونی شناخته شدند.
برخی منابع خبری در عراق در همان زمان از هشت نفر شامل برهم صالح، سروه عبدالواحد، فواد حسین، کمال قیتولی، سردار عبدالله، عبداللطیف رشید، سلیم همزه شوشکی و عمر البرزنجی به عنوان نامزدهای نهایی نام بردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا