آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

رییس جمهور غنی: برای تامین صلح ۵ سال زمان نیاز است

رییس جمهور محمد اشرف غنی در دومین روز نشست ژنو پلان صلح حکومت را اعلام کرد که در آن ۱۲ نفر به عنوان هیئت مذاکره کننده‌ صلح به ریاست سلام رحیمی، رییس دفتر مقام ریاست‌جمهوری تعیین شده است.


رییس جمهور محمد اشرف غنی در دومین روز نشست ژنو پلان صلح حکومت را اعلام کرد که در آن ۱۲ نفر به عنوان هیئت مذاکره کننده‌ صلح به ریاست سلام رحیمی، رییس دفتر مقام ریاست‌جمهوری تعیین شده است.
آقای غنی در سخنرانی‌اش گفت که روند صلح حد اقل پنج سال طول می‌کشد و انتخابات ۳۱ حمل سال آینده برای انتخاب یک رییس‌ جمهور مشروع که بتواند این روند را اجرایی کند، کلیدی است.
از سویی هم، در پلان صلح اشرف غنی به آینده‌ پروسه‌ صلح به مالکیت مردم افغانستان تأکید و گفته شده است که «حکومت وحدت ملی به خاطر رسیدن به صلح در آستانه‌ استعجالیت واقعی است.»
در این پلان صلح آمده است که حکومت افغانستان در جست‌وجوی صلحی است که بر اساس آن طالبان بخشی از یک جامعه‌ مردم‌سالار و همه‌شمول شوند.
حکومت افغانستان برای صلح با طالبان پیشنهاد کرده است که «حقوق تمامی اتباع افغانستان به شمول زنان بر اساس قانون اساسی رعایت گردد.»
همچنان «پذیرفتن قانون اساسی کشور یا تعدیل آن بر اساس احکام قانون اساسی»، «پیش‌برد فعالیت‎های خدمات ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی، مطابق به قانون» و «جلوگیری از فعالیت شبکه‌های تروریستی خارجی و سازمان‌های مخرب خارجی» از دیگر نکاتی است که به‌عنوان پیشنهاد مطرح شده است.
افغانستان مستقل
اشرف غنی در پلان صلح خود آورده است که افغانستان باید مستقل باشد و برای منافع کوتاه‌مدت نباید صلح پایدار قربانی شود؛ زیرا «این کار باعث می‌شود که خشونت‌های گذشته به صورت گسترده دوباره تازه شود و نسل‌های حال و آینده به بدبختی و ویرانی مواجه شوند.»
هیئت ۱۲ نفره
اشرف غنی یک هیئت ۱۲ نفره‌ مذاکره کننده‌ صلح را به ریاست سلام رحیمی، رییس‌دفتر مقام ریاست‌ جمهوری تعیین کرده است.
آقای غنی گفته است که در ترکیب این هیأت زنان و مردانی شاملند که توانایی و قابلیت مذاکره را دارند.
در ترکیب این هیئت، محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف، حسینه صافی، وزیر اطلاعات و فرهنگ، عبدالتواب بالاکرزی، معین وزارت تحصیلات عالی، داکتر عالمه، معیین وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، جنرال عبادالله عباد، معاون ریاست عمومی امنیت ملی، شاه‌گل رضایی، عضو مجلس نمایندگان، عطاءالله لودین، عضو شورای علما، شمیم خان کتوازی، والی پکتیا، عبدالله عطایی، عضو دادگاه عالی، توریالی غیاثی، رییس امور فرهنگی وزارت امور خارجه و عبدالحکیم منیب، معین وزارت حج و اوقاف شاملند.
بورد مشورتی
رییس‌ جمهور غنی همچنان از ایجاد بورد مشورتی برای صلح خبر داده است.
در بخشی از پلان صلح حکومت افغانستان آمده است:« برای این‌که اجماع مطمئن شود و برای تیم مذاکره کننده مسیر مشخص گردد، من همچنان ایجاد یک گروهی از افراد متنوع منحیث بورد مشورتی رییس ‌جمهور تشکیل می‌دهم تا در جریان مذاکرات صلح در مورد موضوعات حساس به رییس ‌جمهور مشوره دهد.»
بورد مشورتی صلح دارای ۹ کمیته است. کمیته‌ رهبران سیاسی، کمیته‌ احزاب سیاسی، کمیته‌ امور جوانان، کمیته‌ امور زنان، کمیته‌ علما، کمیته‌ رهبران ولایتی، کمیته‌ جامعه مدنی و فرهنگی، کمیته‌ سکتور خصوصی و کمیته‌ مهاجرین و کوچی‌ها از کمیته‌های بورد مشورتی صلح است.
این کمیته در حالی ایجاد شده است که پیشتر، نگرانی‌ها از ایجاد یک اداره‌ موازی با شورای عالی صلح ابراز شده بود. پس از آن اشرف غنی اعلام کرد که این بورد موازی با شورای عالی صلح نیست.
در پلان صلح حکومت افغانستان آمده است که ساختار شورای عالی صلح تغییر می‌کند و این شورا متمرکز بر آگاهی عامه می‌شود.
عبدالله: حقوق بشر در روند صلح اصل است
در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت در دومین روز نشست ژنو اعلام کرد که هرگونه توافق صلح باید بر مبنای اساسات دمکراتیک باشد و افغانستان پساصلح «از جمله اولویت‌های ما است.»
آقای عبدالله در بخشی از صحبت‌های خود گفت که روند صلح باید همه‌جانبه و تحت حاکمیت افغان‌ها باشد و در آن حقوق بشر به ویژه حقوق زنان اصل است.
آقای عبدالله گفت:« صلح بدون قید و شرط نخواهد بود. صلح یک تخیل خواهد بود هرگاه تصور شود که دستاوردهای سال‌های اخیر از دست خواهد رفت.»
پلان صلح حکومت افغانستان در حالی اعلام شده است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه‌ وزارت امور خارجه‌ امریکا برای صلح افغانستان مذاکرات مستقیم با طالبان را آغاز کرده و تا کنون برای چندین بار با نمایندگان این گروه در قطر دیدار کرده است.
پس از شروع مذاکرات آقای خلیلزاد با طالبان، طرح تشکیل حکومت موقت و تعویق انتخابات ریاست‌ جمهوری نیز مطرح شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا