آخرین اخبارجهانسیاستفرهنگ و دانش

سوگند به قرآن کریم در کنگره امریکا

مراسم سوگند نمایندگان کنگره امریکا، این بار شاهد اتفاقی منحصر به فرد بود. در این دوره دو زن مسلمان به قرآنی که منسوب است به توماس جفرسون سومین رییس جمهور ایالات متحده امریکا.

مراسم سوگند نمایندگان کنگره امریکا، این بار شاهد اتفاقی منحصر به فرد بود. در این دوره دو زن مسلمان به قرآنی که منسوب است به توماس جفرسون سومین رییس جمهور ایالات متحده امریکا.
به نقل از صدای امریکا، هم‌زمان با مراسم سوگند نمایندگان مجلس امریکا برای آغاز به کار، اتفاقی منحصر به فرد رخ داد؛ دو نماینده زن که مسلمان هستند، با دست گذاشتن روی قرآن سوگند یاد کردند.
«الحان عمر» نماینده مینه‌سوتا نخستین زنی است که با حجاب در مجلس نمایندگان امریکا حاضر می‌شود. او تباری سومالیایی دارد.
همچنین «رشیده طالب» نماینده ایالت میشیگان است. این زن فلسطینی‌تبار مسلمان در مراسم سوگند خود از قرآنی استفاده کرد که متعلق به توماس جفرسون، سومین رییس‌ جمهور امریکا است.
طالب به دیترویت فری‌پرس گفت: استفاده از این قرآن برای او اهمیت داشت، چرا که به گفته او «بسیاری تصور می‌کنند اسلام خیلی دیر وارد امریکا شده است.»
نخستین بار ۱۲ سال پیش این کیث الیسون بود که برای سوگند خوردن در مجلس نمایندگان، به قرآن سوگند خورد. مساله‌ای که با انتقادهایی هم مواجه شده بود.
قرآنی که طالب از آن استفاده کرد، در حال حاضر در کتابخانه کنگره امریکا نگهداری می‌شود. این کتاب سال ۱۷۳۴ میلادی و از سوی جورج سیل به زبان انگلیسی ترجمه شد.
هم‌زمان برای حضور عمر در مراسم سوگند خوردن با حجاب اسلامی، محدودیت‌هایی وجود داشت. از جمله قانونی که به حدود ۱۸۰ سال پیش باز می‌گردد و در آن به نمایندگان مجلس اجازه حضور با «کلاه» داده نمی‌شود.
عمر اکنون با همراهی نانسی پلوسی و جیم مک‌گاورن به دنبال تصویب متممی است که براساس آن استثنایی برای این قانون در نظر گرفته شود و نمایندگان با سرپوش‌های مذهبی یا پزشکی اجازه حضور در جلسه را داشته باشند.
نماینده مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان، پس از پیروزی در انتخابات هم در توییتی نوشته بود که قصد دارد چنین متممی ارائه کند و اضافه کرده بود:«این تنها ممنوعیتی نیست که قصد لغو آن را دارم.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا