آخرین اخبارافغانستانسینمافرهنگ و دانش

سینمای افغانستان؛ «کابل شهری در باد» برنده جایزه بین‌المللی شد

فیلم مستند بلند(دراز) «کابل شهری در باد» ساخته ابوذر امینی فیلم‌ساز افغانستانی، برنده جایزه «ایدفا»، جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام شد. ایدفا، یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی دانسته می‌شود.


فیلم مستند بلند(دراز) «کابل شهری در باد» ساخته ابوذر امینی فیلم‌ساز افغانستانی، برنده جایزه «ایدفا»، جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام شد. ایدفا، یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی دانسته می‌شود.
در این فیلم، زندگی دو برادر پنج و دوازده ساله بیان شده که پدر شان از بیم جان به ایران فرار کرده و یک راننده مینی‌بوس( ملی‌بس) که حیات را فاصله‌ای میان دو انفجار انتحاری می‌بیند.
امسال چهار هزار فیلم از چندین کشور به جشنواره بین‌الملی مستند آمستردام فرستاده شد، اما ۲۵۰ تا ۳۰۰ فیلم در آن به نمایش گذاشته شد که از این جمع، «کابل شهری در باد» از میان ۱۳ فیلم نامزد در بخش جلوه‌های نوین، جایزه ویژه را به‌دست آورد. به باور ابوذر امینی، این یک «اتفاق نادر» برای افغانستان است.
ساخت این مستند ۸۸ دقیقه‌ای در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و تقریباً دو هفته پیش پایان یافت. کارگردان این مستند ابوذر امینی است و شخصیت‌های اصلی آن یک راننده اتوبوس( بس مسافربری) و دو کودک پنج و دوازده ساله است.
امینی می‌گوید این مستند، واقع‌گرا و پورتره‌ای از شهر کابل است که تلاش شده است در آن زندگی عادی اشخاصی از «قشر خاکستری شهر» یعنی اکثریت مردم کابل به تصویر کشیده شود.
آقای امینی در صحبت با بی‌بی‌سی گفت:« ذهن ما پر است از موضوعات کلانی که در رسانه‌ها نشان داده می‌شود، ولی هیچ‌گاه به همدیگر نگاه نمی‌کنیم. این پس زمینه فیلم است که ما بیاییم و به همدیگر، به آدم‌های عادی نگاه کنیم. این قدر که ما نبض شهر کابل را می‌توانیم از زندگی اشخاص عادی برداشت کنیم، از اشخاص معروف و بازیگران نمی‌توانیم پیدا کنیم».
کار ساخت فیلم هنوز کامل نشده بود که به جشنواره بین‌المللی ایدفا فرستاده شد. تهیه‌کننده فیلم می‌گوید هیچ امیدی برای انتخاب این مستند در جمع فیلم‌های برتر نداشتند و آن را به فیستیوال فرستادند تا بعداً تکمیلش کنند. تنها یک و نیم ماه فرصت داشتند کار ساخت فیلم را نهایی کنند.
ابوذر امینی ساخت ۱۲ فیلم کوتاه را در کارنامه خود دارد.
از فستیوال بین‌المللی فیلم‌های مستند آمستردام به عنوان اسکار مستندها یاد شده است. گفته می‌شود در دنیای مستند، ایدفا معتبرترین جشنواره به شمار می‌آید.
جشنواره سال ۲۰۱۸، سی و یکمین دور برگزاری جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام بود.
منبع : بی بی سی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا