آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

شاهزادگان عربستان و امارات ترامپ را در انتخابات کمک کرده بودند

یک گزارش تحقیقی نیویارک تایمز حاکی از آن است که جلسه‌ای میان نمایندگان شاهزادگان عربستان و امارات و دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد رییس جمهور امریکا در تابستان سال ۲۰۱۶برگزار شده بود.

بنابر این گزارش که نیویارک‌ تایمز، منتشر کرده، در ماه اگست سال ۲۰۱۶، یعنی تنها سه ماه مانده به روز رای گیری برای انتخاب رییس‌ جمهور جدید امریکا، دونالد ترامپ جونیور با یک اسراییلی متخصص تاثیرگذاری بر شبکه‌های اجتماعی؛ یک فرستاده سری دو شاهزاده متمول عرب و اریک پرینس، رییس سابق شرکت امنیتی بلک‌واتر که شرکت خصوصی او در عراق خدمات امنیتی خصوصی ارایه می‌کرد، در برج نیویارک ترامپ دیدار و گفت‌وگو کرده است.

این گزارش را مارک مزتی، رونن برگمن، دیوید کرک‌پاتریک، سه روزنامه‌نگار تحقیقی برای نیویارک‌تایمز تهیه کرده‌اند و در آن به جزئیات این دیدار پرداخته‌اند؛ دیداری که به گفته آن‌ها می‌تواند فصل جدیدی در پرونده ادعایی همکاری میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و کشورهای خارجی با هدف پیروزی در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ تلقی شود.

بنابر گزارش نیویارک تایمز، این دیدار را اریک پرینس، رییس سابق شرکت امنیتی خصوصی بلک‌واتر ترتیب داده بوده در آن حاضران بر سر چگونگی کمک به ستاد آقای ترامپ برای پیروزی در انتخابات و همچنین آینده روابط با دولت او سخن گفته‌اند.

بنابر قوانین امریکا کشورهای خارجی حق مداخله و تلاش برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات این کشور را ندارند و همه نامزدها و ستادهای انتخاباتی از همکاری با «بیگانه» منع شده‌اند.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد اماراتی هم یکی دیگر از شاهزادگان عرب است که در این گزارش به نام او اشاره شده است.

نیویارک تایمز نماینده ویژه شاهزادگان عرب را در این جلسه جورج نادر معرفی کرده و نوشته آقای نادر در این جلسه گفته ولیعهدانی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی را رهبری می‌کنند بسیار مشتاق پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات و آماده کمک در این راه هستند.

جویل زمیل، متخصص اسراییلی تاثیرگذاری بر افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی هم در این جلسه به پسر ارشد آقای ترامپ پیشنهاد داده که قادر است رای و نظر کاربران فضای مجازی را به سوی دونالد ترامپ سوق دهد.

آن طور که در گزارش نیویارک تایمز آمده، شرکت تحلیل داده‌های جویل زمیل با استخدام چند نفر از افسران سابق اطلاعاتی اسراییل، متخصص چگونگی تغییر افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی است.

هنوز معلوم نیست که آیا مذاکرات در این جلسه که نیویارک تایمز می‌گوید روز سوم ماه اگست ۲۰۱۶ در برج نیویارک ترامپ برگزار شده، به مرحله عمل هم رسیده یا خیر. اما یکی از وکلای پسر ارشد آقای ترامپ ضمن تایید برگزاری چنین جلسه‌ای گفته:« دونالد جونیور از حاصل جلسه راضی نبود و به پیشنهادها نه گفت و قضیه تمام شد و رفت.»

این جلسه که تاکنون وقوع آن هرگز گزارش نشده بود، می‌تواند علاوه بر روسیه، پای عربستان سعودی و امارات متحده عربی را هم به پرونده ادعایی رابطه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با دولت‌ها و شخصیت‌های خارجی باز کند.

تنها ۱۰ ماه پس از این جلسه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در اقدامی که مصر و بحرین هم مشارکت داشتند روابط خود را با قطر  به اتهام آنچه « پشتیبانی با تروریست و همکاری با ایران» خواندند قطع کردند.

در جریان این تنش سیاسی، دونالد ترامپ آشکارا به حمایت از بلوک عربستان پرداخت و قطر را متهم به کمک به تروریزم کرد. هر چند رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت امریکا تلاش کرد با تلطیف موضع رییس جمهوری، نقش میانجی را در این بحران بازی کند.

وکیل دونالد ترامپ جونیور حضور او در این جلسه را تایید اما حاصل آن را بی‌اهمیت خوانده است

آن طور که نیویارک تایمز نوشته جورج نادر، فرستاده ویژه ولیعهدان عربستان و امارات به این جلسه اکنون مشغول همکاری با تیم رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه است.

کاخ سفید و وکیل اریک پرینس از واکنش به گزارش نیویارک تایمز امتناع کرده‌اند اما وکیل جورج نادر گفته موکلش کمال همکاری را با بازرس مولر داشته و به این همکاری ادامه خواهد داد.

وکیل جویل زمیل هم حضور در این جلسه را تایید کرده اما گفته جلسه کوتاهی بود و پیامدی هم نداشت.

این در حالی است که نیویارک تایمز می‌گوید، شرکت آقای زمیل قرارداد چندین میلیون دلاری برای فعالیت بروی شبکه‌های اجتماعی در جریان انتخابات امریکا در دست داشته‌اند که معلوم نیست دقیقاً هزینه قرارداد آن‌ها را چه کسی پرداخته است.

نیویارک تایمز همچنین عکسی از آقای نادر در حالی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی او را در آغوش گرفته منتشر کرده و می‌گوید او به همراه جویل زمیل بعد از انتخابات به کاخ‌سفید رفته و با جرد کوشنر، داماد و از مشاوران ارشد آقای ترامپ دیدار کرده‌ است.

در گزارش نیویارک تایمز همچنین به طرح‌های پیشنهادی آقای نادر برای «حمله به ایران» و مقابله با «ایران در یمن» اشاره شده و به اولین سفر خارجی آقای ترامپ که به ریاض عربستان بود و همچنین تصمیم رییس ‌جمهوری امریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران هم به عنوان «نکات ابهام برانگیزی» که به نظر این روزنامه‌نگاران می‌تواند بر اهمیت جلسه سوم اگست در برج ترامپ بیفزاید، اشاره شده است.

به گزارش این روزنامه امریکایی جورج نادر بهار گذشته در عربستان با مقام‌های ارشد امنیتی و نظامی دیدار کرده و طرح خود برای مقابله با ایران را با تکیه بر «تنگناهای اقتصادی» به عنوان «سلاح موثر» علیه ایران به آن‌ها پیشنهاد داده است.

همزمان نیویارک تایمز می‌گوید آقای نادر و زمیل با هم همکاری گسترده دارند و به علت ارتباط‌شان با مسکو و الیگارش‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، مورد توجه تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مولر قرار گرفته‌اند.

منبع : بی بی سی

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا