آخرین اخبارجهان

شکست افراطیت در هالند

مارک روته، نامزد حزب« مردم برای آزادی و دموکراسی» هالند، با کسب ۳۱ کرسی در مجلس نمایندگان این کشور، پیروز انتخابات پارلمانی شد و قدرت سیاسی را به دست گرفت.
به نقل از رادیو فرانسه، حزب مردم برای آزادی و دموکراسی، به رهبریِ نخست‌وزیر هالند، مارک روته، بر اساس نظرسنجی‌های پس از رای گیری با کسب ۳۱ کرسی در مجلس نمایندگان این کشور، پیروز انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه خواهد بود.
بر اساس همین نظرسنجی‌ها، حزب راست افراطی«برای آزادی» به رهبری خیرت ویلدرز، هر چند با کسب ۱۹ کرسی حضور خود را در مجلس هالند تحکیم می‌کند، اما به هدف خود برای تصاحب قدرت در این کشور دست نمی‌یابد.
این حزب پیش از این دارای ۱۴ کرسی در مجلس نمایندگان هالند بود. هیچ‌یک از احزاب هالند حاضر به ائتلاف با خیرت ویلدرز برای کسب اکثریت پارلمانی نشده‌اند.
علاوه بر این دو حزب دیگر نیز با کسب همان تعداد کرسی از قدرت برابر با حزب راست افراطی که داعیه حکومت داشت برخوردار می‌شوند. نخستین آنها حزب«ندای دموکرات مسیحی» است که ۱۹ کرسی کسب می‌کند. حزب «دموکرات ۶۶» نیز که یک حزب سوسیال لیبرال است به همین تعداد کرسی دست می‌یابد.
حزب سبز هالند ۱۶ کرسی، حزب سوسیالیست ۱۴ کرسی و حزب سوسیال دموکرات کار تنها ۹ کرسی به دست می آورد. حزب کار بازنده اصلی این انتخابات است زیرا در این رای گیری ۲۹ کرسی از دست می‌دهد.
براساس ارزیابی‌ها، ۸۱ در صد شهروندان دارایِ حقِ رای در این انتخابات شرکت کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا