آخرین اخبارافغانستانحقوق بشرزنانسیاست

شیخ الحدیث ندیم: تحصیل زنان «مطلقاً» ممنوع نیست

خبرگزاری دید: ندا محمد ندیم وزیر تحصیلات عالی در دیدار با مارکوس پوتزل معاون یوناما گفته که در مورد ممنوعیت تحصیل دختران تاکنون تصمیم نهایی گرفته نشده است.

او بار دیگر تاکید کرده که دروازه‌های مکاتب و مراکز آموزشی تنها در «پرتو شریعت» به روی دختران باز می‌شود.

مقامات طا-لبان همواره ممنوعیت تحصیل زنان را «موقتی» توصیف کرده‌اند، اما باگذر ماه‌ها، به آن‌ها اجازه بازگشت به مکتب و دانشگاه را نداده‌اند.

طا-لبان در دوره اول حاکمیت خود از سال ۱۳۷۵ الی ۱۳۸۰ خورشیدی نیز به زنان و دختران اجازه تحصیل را نداد. همچنان، بعد از سال ۲۰۰۱ در مناطق تحت کنترول خود مکاتب دولتی را به روی دختران بسته بود.

ندا محمد ندیم گفته است: «ما تصمیم متوقف کردن مطلق تحصیلات دختران [را] نگرفته‌ایم، بلکه به دلایلی به تاخیر انداخته شده است و در تلاش هستیم که در پرتو شریعت برای مشکلات جاری راه حل پیدا شود».

با آن که طا-لبان پس از گشایش دانشگاه‌ها برای دانشجویان دختر پوشش مورد تایید خود را معین کرد، اما وزیر تحصیلات عالی نهایتاً مدعی شد که دانشجویان به این پوشش بی‌اعتنایی کرده و آن را یکی از دلایل بسته شدن دانشگاه‌ها عنوان کرد.

ندا محمد ندیم از منتقدان پرسروصدای کار و آموزش زنان است. او قبلاً اظهارات تند و توهین‌آمیزی در باره کار، آموزش و ورزش زنان در دولت پیشین ابراز کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا