آخرین اخباراسلایدشوخبر های مهمسیاستمنطقه

شینهوا پنج پیشنهاد چین برای افغانستان را منتشر کرد

شینهوا خبرگزاری رسمی دولت چین خبر داده است که مقامات ارشد چین، روسیه، ایران و پاکستان بر هماهنگی بیشتر در مورد افغانستان توافق کرده‌اند. این خبرگزاری همچنان پنج پیشنهاد چین را برای افغانستان منتشر کرده است.


مقام‌های ارشد چین، روسیه، پاکستان و ایران روز پنجشنبه توافق کردند که ارتباطات و هماهنگی خود را درباره مسئله افغانستان افزایش دهند.
وانگ یی مشاور دولت چین و وزیر امور خارجه این کشور، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان و سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ایران در نشستی غیررسمی درباره افغانستان در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان به توافق رسیدند.
وانگ یی گفت که لازم است چهار کشور ارتباطات و هماهنگی را تقویت کنند، یک صدا صحبت کنند و تأثیر مثبتی بر این مسئله داشته باشند تا بتوانند نقشی سازنده برای انتقال روان در افغانستان ایفا کنند.
طبق این گزارش، رییس دستگاه دیپلماسی چین سپس پیشنهاد پنج موردی را درباره هماهنگی و همکاری چهار کشور در خصوص افغانستان ارائه کرد که به شرح زیر است:
اول، از ایالات متحده بخواهید که به طور جدی به تعهدات خود عمل کند و مسئولیت خود را برعهده بگیرد. این چهار کشور به همراه دیگر کشورهای همفکر خود باید از ایالات متحده بخواهند تا مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را برعهده بگیرد و برای افغانستان کمک‌های اقتصادی، معیشتی و بشردوستانه ارائه دهد.
دوم، مشارکت با افغانستان و راهنمایی این کشور. بر مبنای احترام واقعی به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان، این چهار کشور باید از مردم افغانستان در انتخاب مستقل مسیر توسعه خود حمایت کنند، افغانستان را در نهایت وادار به ایجاد یک ساختار سیاسی گسترده و فراگیر، اجرای سیاست‌های داخلی و خارجی معتدل و معقول، پیگیری روابط دوستانه با کشورهای همسایه و رعایت حقوق اولیه اقلیت‌ها، زنان و کودکان کنند.
سوم، حفاظت در برابر سرایت خطرات امنیتی. انتظار می‌رود که دولت جدید افغانستان به تعهد خود احترام بگذارد و گسستی کامل از نیروهای تروریستی داشته باشد، به ویژه قاطعانه با کسانی که کشورهای همسایه را هدف قرار می‌دهند، برخورد کند.
چهارم، (این چهار کشور) همه طرف‌ها را تشویق به تلاش‌های هماهنگ برای کمک به افغانستان کنند. به عنوان همسایگان مهم افغانستان، این چهار کشور نه تنها باید برای رفع نیازهای این کشور کمک فوری ارائه دهند، بلکه باید کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی را تشویق کنند تا به مردم افغانستان در حل مشکلات کمک کنند.
پنجم، کمک به افغانستان برای پیوستن به همکاری‌های منطقه‌ای. در درازمدت، چهار کشور می‌توانند بر اساس حفظ ثبات و توسعه کلی منطقه، به افغانستان کمک کنند تا به تدریج ظرفیت خود را برای توسعه مستقل و پایدار پرورش دهد و برای رهایی از فقر و دستیابی به توسعه اقتصادی به همکاری اقتصادی منطقه‌ای و شبکه اتصال بپیوندد.
به گفته وانگ، کشورهای منطقه همچنین سه انتظار اصلی از دولت جدید افغانستان دارند که عبارت است از فراگیر بودن، مبارزه با تروریزم و همسایگی خوب.
به گزارش آژانس خبری رسمی دولتی چین، دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست گفتند که این چهار کشور باید به طور آزادانه و علنی نظرات خود را بگویند و یک سیگنال ثابت و روشن به مردم افغانستان، کل منطقه و حتی جامعه بین‌المللی ارسال کنند و محیط خارجی مطلوبی را برای مردم افغانستان ایجاد کنند تا سرنوشتشان را خودشان رقم بزنند و افغانستان را وادار به ایجاد دولتی فراگیر از اقوام و مذاهب مختلف کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا