آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاستصلح

صلح یک‌جانبه معنایی جزء تسلیم شدن ندارد/ هیچ طرحی در غیاب دولت افغانستان پذیرفتنی نیست

معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که صلح یک جانبه معنایی جز تسلیم شدن ندارد و هرچند که پیوسته شعار صلح سر دهیم، صلح تامین نمی‌شود. معاون رییس جمهور همچنان تاکید کرد که هیچ طرحی در غیاب دولت افغانستان و از سوی خارجی‌ها پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبرگزاری دید، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز پنجشنبه(۱۴حوت) در مراسم گرامی داشت از سالیاد شهید مزاری در کابل، گفت که این یک واقعیت است که در یک پروسه دوجانبه اگر طالبان تصمیم جدی برای حل مسالمت آمیز و رسیدن به صلح نداشته باشد، هرچند ما پیوسته هم شعار صلح سر دهیم، صلح تحقق نمی‌یابد.
او بیان کرد که صلح یک جانبه معنایی جز تسلیم شدن ندارد. همچنین صلح با تضرع و مظلوم نمایی نیز به دست نمی‌آید و در چنین صلحی نه عزت وجود دارد و نه عدالت و نه پایداری.
معاون رییس جمهور افزود: بهترین میکانیزم صلح پایدار، مشارکت عادلانه همه جوانب به شمول گروه طالبان در نظام جمهوری اسلامی و برگزاری انتخابات است.
دانش ادامه داد که تعیین سرنوشت سیاسی مردم جز از طریق انتخابات عمومی، از هیچ طریق دیگری مانند اهل حل و عقد و مشابه آن امکان پذیر نیست.
به گفته معاون رییس جمهور، بدون انتخابات کشور به بحران عمیق تر دیگری فرو خواهد رفت و هیچ کس یک نظام تحمیلی یا نظامی را که مبتنی بر انتخابات و اراده عمومی مردم نباشد نخواهد پذیرفت.
دانش اضافه کرد که تاکید حکومت بر این است که اولاً هیچ طرحی نباید در غیاب دولت افغانستان و بدون در نظر گرفتن منافع ملی ما و تنها بر اساس خواست خارجی‌ها مطرح شود و دوم این که هر نوع طرحی باید با حفظ نظام سیاسی و تداوم قانون اساسی کشور مطرح شود و نه به قیمت فروپاشی نظام و لغو قانون اساسی و بدین جهت ما طرح دولت موقت را یک نوع عقبگرد و به معنای فروپاشی نظام کنونی می‌دانیم.
گفتنی است که از بیست و ششمین سالگرد شهید مزاری در خیمه لویه جرگه در کابل بزرگداشت شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا