آخرین اخبارپاکستانمنطقه

طالبان ۴۳درصد خاک افغانستان را در اختیار داشته و نیازی به حمایت اسلام‌آباد ندارند

خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در تازه‌ترین سخنان خود، طالبان را گروهی قدرت‌مند خطاب کرده که نیازی به حمایت اسلام‌آباد ندارد، زیرا به گفته خواجه محمد آصف، طالبان علی‌رغم حضور امریکا، ۴۳ درصد از خاک افغانستان را در اختیار دارند.
ایالات متحده امریکا که به صورت ضد و نقیض از گفت‌وگو با طالبان سخن گفته، اما تاکید کرده که طالبان باید با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند، به دنبال اعمال فشار بر پاکستان است که طالبان را پای میز مذاکره بکشاند، اما خواجه محمد آصف اعلام کرد: «امریکا توقع دارد ما مطابق دستورات آنان اقدام کنیم، ولی اسلام‌آباد چنین موضوعی را نخواهد پذیرفت.»
به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه پاکستان تصریح کرد: «اسلام‌آباد موظف به حمایت و محافظت از منافع هیچ کشوری نیست و صرفاً حافظ منافع خود خواهد بود.»
وی ادامه داد: صلح در افغانستان خواسته مردم پاکستان و افغانستان است، نه قدرت‌های جهان.
خواجه آصف در ادامه از این‌که امریکا، پاکستان را به پناه‌دادن به شبکه حقانی متهم می‌کند، به‌شدت انتقاد کرد و گفت: امریکا مدعی داشتن قوی‌ترین ارتش جهان است، ولی آن‌ها نتوانستند تولید مواد مخدر در خاک افغانستان را کنترول کنند و اینک شاهد افزایش حجم تولید مواد مخدر از ۲۰۰ تُن به ۹۰۰۰ تُن هستیم.
وی در ادامه افزوده است که بهترین ارتش جهان ۴۳ درصد از سرزمین را در مقابل طالبان از دست می‌دهد. طالبان نیازی به ما ندارد. این گروه ۴۳ درصد از افغانستان را تحت کنترول دارد.
این در حالی است که «کای‌آیده» نمایده ویژه پیشین سازمان ملل در امور افغانستان تاکید طالبان برای مذاکره مستقیم با امریکا را منطقی می‌داند زیرا به باور او، استراتژی نظامی این کشور در واشنگتن تدوین شده و حتی دولت افغانستان نیز بر اثر مداخله امریکا تشکیل شده است.
به گفته وی، منطق گفت‌وگو با امریکا واضح است، طالبان حضور امریکا و ناتو را اشغال خارجی می‌داند و هدف آن‌ها نیز همواره پایان دادن به حضور نیروهای خارجی بوده است، بنابراین چنانچه امریکا برای گفت‌وگو درباره این خواسته اساسی طالبان حاضر نباشد، هرگونه بحث درباره مسایل کم‌ اهمیت‌تر بی‌معنی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا