آخرین اخباراسلایدشوافغانستاناقتصاد و توسعهجهانخبر های مهممنطقه

طا-لبان-ازبیکستان؛ بر همکاری همه جانبه تأکید شد/ تاشکند منتظر ورود سفیر طا-لبان است

خبرگزاری دید: ملا برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرا حکومت سرپرست در دیدار با بختیار سعیدوف وزیر امور خارجه ازبکستان خواهان افزایش سطح ترانزیت میان دو کشور، توسعه روابط تجارتی، توسعه شبکه‌های راه آهن، سرمایه گذاری ازبکستان در افغانستان، انتقال برق از ازبکستان به افغانستان، حل مشکلات ترانسپورتی و گمرکی و همکاری مشترک در بخش تحصیلات عالی شد. همچنین سعیدوف وزیر خارجه ازبیکستان گفت: کشورش آمادگی دارد در آینده نزدیک میزبان سفیر حکومت طا-لبان درتاشکند باشد تا بتواند روابط سیاسی و اقتصادی را با افغانستان گسترش دهد.

دفترمطبوعاتی معاونت اقتصادی ریاست الوزرا، با نشر خبرنامه‌ ای نوشته است: ملاعبدالغنی برادر آخند، معاون اقتصادی ریاست الوزرا حکومت طا-لبان با بختیار سعیدوف، وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار و روی همکاری های سیاسی، اقتصادی، تجارتی و اتصال منطقوی رایزنی کرده  است.
به نقل از این خبرنامه؛ در این دیدار، ملا برادر، با اشاره به اینکه این گروه سیاست خارجی اقتصاد محور را دنبال می کنند که روی اتصال منطقه ای متمرکز است افزود:  برای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری منطقوی به ویژه ازبکستان است.

ملا برادر خواهان افزایش سطح ترانزیت میان دو کشور، توسعه روابط تجارتی، توسعه شبکه‌های راه آهن، سرمایه گذاری ازبکستان در افغانستان، انتقال برق از ازبکستان به افغانستان، حل مشکلات ترانسپورتی و گمرکی و همکاری مشترک در بخش تحصیلات عالی شد.
معاون اقتصادی ریاست الوزرا حکومت سرپرست، با اشاره به مدیریت آب و توسعه زراعت گفت: کانال قوش تیپه درشمال کشور، آرزوی دیرینه مردم افغانستان بود که متاسفانه در نتیجه جنگ و ناامنی‌های پی هم نتوانستند از دریایی آمو مانند سایر کشورهای حوزه دریايی آمو به صورت معقول و مشروع استفاده کنند و با حاکمیت دوباره امارت طا-لبان در افغانستان کار این کانال آغاز شده و شهروندان کشور حق خود را به دست می آورند و کشور‌های همسایه نباید نگرانی داشته باشند.
بختیار سعیدوف، وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت جایگاه استفاده افغانستان از دریای امو برای ازبیکستان اعلام نمود که  این کشورآماده است تا در بخش تخنیکی این کانال و همچنین دراجرای سیستم‌های آبیاری عصری با حکومت طا-لبان همکاری کنند.
سعیدوف، با اشاره به روابط «دوستانه» افغانستان و ازبکستان افزود: کشورش آمادگی دارد در آینده نزدیک میزبان سفیر طا-لبان درتاشکند باشد تا بتواند روابط سیاسی و اقتصادی را با افغانستان گسترش دهد.
به گفته‌وی؛ ازبکستان می‌خواهد در بخش تولید برق از زغال سنگ در افغانستان سرمایه گذاری کند، همچنان اتصال منطقه‌ ازطریق افغانستان، پروژه افغان- ترانس رامهم خواند که باید عملی شوند.
باید گفت که وزیر خارجه ازبکستان درراس یک هیئت سی نفری به کابل آمده است که در ترکیب آن شماری از اعضای کابینه و نماینده‌گان سکتور خصوصی ازبکستان شامل اند.
وزیر امور خارجه ازبکستان قبل از دیدار با ملا عبدالغنی برادر، با ملامحمد حسن آخند، رییس الوزرای گروه حاکم دیدار کرده است و گفته است در آینده نزدیک تیم مسلکی و متخصص ازبکستان برای بررسی تخنیکی پروژه آهن افغان – ترانس به افغانستان سفر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا