آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

طرح «دسترخوان ملی» از سوی مجلس رد شد

طرح توزیع مواد غذایی حکومت موسوم به «دسترخوان ملی» که ارزش آن ۲۸۰ میلیون دالر گفته شده است، در یک نشست فوق‌العاده مجلس نمایندگان رد شد.


به گزارش خبرگزاری دید، نمایندگان در نشست فوق‌العاده امروز سه‌شنبه (۳۱ سرطان) تاکید کردند که این طرح همانند پروسه توزیع «نان‌خشک» زمینه اختلاس و سوء استفاده را برای مقام‌های حکومتی فراهم می‌سازد و ملت از آن مستفید نخواهد شد.
سید عظیم کبرزانی عضو کمیسیون امور مالی و بودجه در نشست امروز گفت که پول این برنامه از پروژه‌های انکشافی ولایات کاسته شده است.
او تصریح کرد که تطبیق پروژه‌های انکشافی بیشتر از نان برای شهروندان اهمیت دارد و باید به آن اولویت داده شود.
کبرزانی همچنین این برنامه را در مخالفت صریح با قانون اساسی عنوان کرد و گفت طرح برنامه‌های خودسرانه مالی بدون تصویب مجلس، ماده ۹۱ قانون اساسی را نقض می‌کند.
معین مالی وزارت مالیه که برای پاسخ‌گویی در نشست استجوابیه مجلس حضور یافته بود، گفت که این برنامه از بودجه «غیر اختیاری انکشافی» از سوی بانک جهانی تمویل می‌شود و بر بنیاد ماده ۳۵ اصولنامه بودجه، مجلس صلاحیت رد و یا تصویب آن را ندارد.
او اضافه کرد که مطابق این ماده حکومت طی ۷ روز آینده تمام گزارش‌های مصرف این پروژه را به شورای ملی ارائه خواهد کرد.
شیوع کرونا تاثیرات منفی بر اقتصاد شهروندان گذاشته و افغانستان از نظر اقتصادی ۵ درصد کسر بودجه داشته است.
معین وزارت مالیه همچنین گفت که ارزش این پروژه از ۲۴۴ میلیون دالر به ۲۸۰ میلیون دالر افزایش یافته است و تطبیق کنندگان آن شهرداری کابل، وزارت احیا و انکشاف دهات و اداره ارگان‌های محلی می‌باشد.
بر بنیاد گفته‌های معین وزارت مالیه؛ این وزارت پول هیچ پروژه‌ی انکشافی را برای این برنامه اختصاص نداده است.
عبدالرووف انعامی نماینده بدخشان نیز گفت که معین مالی وزارت مالیه برای نمایندگان ماده ۳۵ اصولنامه بودجه در مورد «بودجه غیر اختیاری» را پیش‌کش می‌کند، درحالی که این برنامه از سوی بانک جهانی تمویل نمی‌شود و اداره‌های «شهرداری کابل»، «ارگان‌های محلی» و «وزارت احیاء و انکشاف دهات» در تطبیق آن نقش عمده را بازی می‌کنند.
او اضافه کرد که حکومت مکلف است تا تصویب مجلس را در هر نوع خرج -مصارف مالی- با خود داشته باشد.
این درحالی است که حکومت سه روز قبل برنامه «دسترخوان ملی» را برای کمک به بیش از چهار میلیون خانواده با هزینه بیش از ۲۴۴ میلیون دالر آغاز کرده بود.
محمد اشرف غنی رییس جمهور در مراسم افتتاح این برنامه با بیان‌ این که یک گام دیگر در راستای قراداد اجتماعی میان دولت و ملت برداشته می‌شود، گفت که دولت تصمیم داشت در این برنامه پول را مستقیماً به خانواده‌ها بپردازد، اما برای این کار نیاز به احصائیه (آمار) دقیق خانواده‌ها است که اکنون وجود ندارد.
اقای غنی گفت برنامه کمک غذایی از طریق موسسه‌ها و شوراهای محلی مردمی اجرا می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا