آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

عربستان برای تبدیل کردن قطر به جزیره جدی است

شواهد موجود حاکی است که ریاض برای تبدیل کردن قطر به یک جزیره جدا از خاک اصلی عربستان جدی است.


شواهد موجود حاکی است که ریاض برای تبدیل کردن قطر به یک جزیره جدا از خاک اصلی عربستان جدی است.
این طرح که اساس آن حفر کانالی به طول ۶۰ کیلومتر در سراسر مرز عربستان با قطر است، در صورت اجرایی شدن به از میان رفتن مرزهای زمینی میان دو کشور و تبدیل قطر به یک جزیره منجر می شود.
جزئیات دقیق طرح ایجاد یک آبراه دریایی میان عربستان و قطر پیش از این برای نخستین بار توسط روزنامه عربستانی «سبق»، چاپ ریاض فاش شد.
در گزارش این روزنامه تصریح شده بود که آبراه یاد شده قرار است به موجب طرحی که انتظار تایید مقامات عربستان را می کشد با حفر کانالی میان منطقه «سلوی» در عربستان و «خور العديد» منطقه تحت کنترول قطر ایجاد شود.
این کانال بر اساس طرح یاد شده ۶۰ کیلومتر طول، ۲۰۰ مترعرض و ۱۵ تا ۲۰ متر عمق خواهد داشت، مسئله ای که می تواند زمینه تردد و رفت آمد کشتی های کانتینری و مسافری را فراهم کند.
انتشار خبرها و گزارش های مرتبط با احتمال اجرایی شدن این طرح با واکنش و بعضا استهزاء کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده بود.
گفته می شود این کانال که تاکنون پنج شرکت برای احداث آن داوطلب شده، حدود ۳ میلیارد ریال عربستان/ نزدیک به ۸۰۰ میلیون دالر هزینه به همراه خواهد داشت.
در حالی که گفته می شود جزئیات بیشتر این طرح قرار است تا پایان ماه جاری میلادی منتشر شود، هنوز هیچ یک از مقامات قطری در خصوص آن اظهار نظر نکرده اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا