آخرین اخبارافغانستانسیاست

علم کردن بد رفتاری با مهاجران افغانستانی، توطئه برای تخریب روابط دو ملت است

خبرگزاری دید: سفارت ایران در کابل با رد شایعات منتشر شده پیرامون آزار و اذیت مهاجرین افغانستانی در آن کشور، نسبت به توطئه ایجاد شده در جهت تخریب روابط دو ملت ایران و افغانستان هشدار داد.

مهاجران افغانستانی

سفارت ایران در کابل در باره انتشار برخی مطالب مبنی بر بد رفتاری سازمان‌دهی شده با مهاجران افغانستانی با هدف ایجاد فتنه و شکاف میان دو ملت ایران و افغانستان با نشر اطلاعیه‌ای هشدار داد.
در این اطلاعیه آمده است: با تبریک ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم مسلمان افغانستان، با توجه به فتنه و توطئه‌ای که در روابط دو کشور در جریان است، ایران در کابل ضمن هشدار به توطئه پدید آمده، لازم می‌داند مطالب ذیل را اعلام نماید:
جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال است که به شایستگی میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هم اکنون نیز میزبان حد اقل ۵ میلیون نفر از آنان می‌باشد که عموماً از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران همچون شهروندان ایرانی بهره‌مند هستند.
تحولات اخیر در افغانستان سبب شده که موج جدیدی از اتباع افغانستانی به سمت ایران راهی گردند. جمهوری اسلامی علیرغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه؛ هیچ مانعی برای ورود اتباع افغانستان ایجاد ننموده و همچنان پذیرای مهاجران جدید می‌باشد.
ورود غیر قانونی به خاک ایران به ‌معنی نقض حاکمیت سرزمینی آن به شمار می‌رود و نیروهای انتظامی (مرزی) جمهوری اسلامی ایران موظف هستند از ورود غیرقانونی کلیه اتباع بیگانه به خاک کشور ممانعت به عمل آورند.
سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان و اتباع آن کشور، بر اصل حسن همجواری و رعایت احترام متقابل استوار است. بدیهی است اخبار و اطلاعاتی که حاکی از بدرفتاری سازماندهی شده نیروی انتظامی ایران در قبال اتباع افغانستان بوده، بدون اساس و فاقد اعتبار می‌باشند.
کلیپ های منتشره در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت اتباع افغانستان در ایران به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده در صدد گل آلود ساختن روابط ریشه دار، عمیق و تاریخی بین دو ملت ایران و افغانستان بوده و به دنبال القای ایران هراسی در جامعه افغانستان است. واضح است که این قبیل فیلم ها، کلیپ ها و تصاویر نمی‌تواند مبنائی برای قضاوت عادلانه در ارتباط با نوع رفتار در قبال اتباع افغانستان در ایران قلمداد گردند.
از سوی دیگر فیلم ها و کلیپ‌هائی در فضای مجازی در حال انتشار است که به دنبال القای افغان هراسی در جامعه ایران می‌باشند و در آنها اتباع افغانستان مرتکب جرم و جنایت علیه مردم ایران نشان داده می‌شوند. کنار هم قرار دادن این نوع فیلم ها از جریان رسانه‌ای هدفمندی که به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند پرده بر می دارد.
اخیراً با حمله یک شهروند افغانستان در مشهد به سه روحانی، برخی منابع از اوج گیری آزار و اذیت مهاجران افغانستانی در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا