آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

ترامپ:

قتل خاشقجی مهم نیست، شریک عربستان سعودی می‌مانیم

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا با صدور بیانیه‌ای گفته است که صرف نظر از این که چه کسی دستور قتل خاشقجی را داده، ایالات متحده شریک ثابت قدم عربستان می‌ماند.


دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا با صدور بیانیه‌ای گفته است که صرف نظر از این که چه کسی دستور قتل خاشقجی را داده، ایالات متحده شریک ثابت قدم عربستان می‌ماند.
به نقل از یورونیوز، بیانیه آقای ترامپ که با عنوان «بیانیه رییس جمهور ترامپ درباره همبستگی با عربستان سعودی» روز سه‌شنبه ۲۰ نوامبر منتشر شد، با تیتر دوم «امریکا مقدم است» آغاز می‌شود؛ جمله‌ای که یکی از شعارهای انتخاباتی کارزار ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود.
حمایت تمام قد دونالد ترامپ از عربستان سعودی در آستانه انتشار گزارش سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول اعلام شده است.
رییس جمهور امریکا که پیشتر گفته بود توان شنیدن فایل صوتی آخرین لحظات زندگی جمال خاشقجی را ندارد، در بیانیه خود نوشت:« نماینده عربستان گفته خاشقجی دشمن ملت و عضو اخوان‌المسلمین بود. اما تصمیم من بر این پایه بنا نشده است….نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده به بررسی همه داده‌ها ادامه می‌دهند. این احتمال کاملاً وجود دارد که ولیعهد سعودی از این ماجرای غم‌انگیز اطلاع داشته و شاید داشته و شاید هم نداشته است… شاید هرگز به همه حقایق قتل جمال خاشقجی دست پیدا نکنیم. در هر صورت رابطه ما با عربستان سعودی است. آن‌ها در جنگ علیه ایران یک متحد عالی بوده‌اند. ایالات مصمم است شریک ثابت قدم عربستان سعودی باقی بماند تا اطمینان یابد که منافع کشورمان، اسرائیل و دیگر شرکایمان در منطقه تامین شود.»
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با انتشار یک توییت این بیانیه رییس جمهور امریکا را شرم‌آور خواند و نوشت: «آقای ترامپ به‌شکل عجیب و غریبی اولین پاراگراف بیانیه شرم‌آورش در باره جنایات سعودی را به این اختصاص داده که ایران را به هر خلافی که به ذهنش رسیده، متهم کند.»
بند پایانی بیانیه دونالد ترامپ در باره عربستان سعودی به تلاش‌های احتمالی نمایندگان و سناتورهای امریکا درباره پرونده قتل خاشقجی اختصاص دارد. آقای ترامپ می‌گوید:«آن‌ها آزادند تا در مسیر دیگری حرکت کنند…. من ایده‌های آن‌ها را تنها به شرطی خواهم پذیرفت که در مطابقت کامل با امنیت ایالات متحده آمریکا باشد.»
روسای دمکرات و جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا اعلام کردند دونالد ترامپ را درباره تعهد به مسئله حقوق بشر بر سر قضیه خاشقجی به پرسش خواهند کشاند.
تنها ساعتی پس از انتشار این بیانیه، باب کروکر سناتور جمهوریخواه و رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا با انتقاد تند از این بیانیه، کاخ سفید را «آژانس روابط عمومی محمد بن سلمان» توصیف کرد. راند پول، سناتور جمهوریخواه هم با انتقاد شدید از بیانیه رییس جمهور گفت:«عربستان سعودی مقدم است، نه امریکا»
عضو کنگره امریکا در خصوص واکنش ترامپ به ماجرای قتل خاشقجی و دست داشتن سعودی‌ها در این ماجرا گفت: عربستان سعودی ثابت کرد که می‌توان رییس جمهور را خرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا