آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

لویه جرگه مشورتی صلح در کابل برگزار شد

دومین لویه جرگه مشورتی صلح امروز جمعه(۱۷ اسد) در کابل برگزار شد و قرار است در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان به حکومت مشوره بدهد.

دومین لویه جرگه مشورتی صلح امروز جمعه(۱۷ اسد) در کابل برگزار شد و قرار است در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان به حکومت مشوره بدهد.
به گزارش خبرگزاری دید، بیش از ۳۲۰۰ تن از نقاط مختلف کشور امروز جمعه (۱۷ اسد) در کابل در خیمه لویه جرگه جمع شده است تا در مورد آزادی زندانیان طالبان و روند گفت‌وگوهای صلح به دولت مشوره بدهند. این جرگه با توصیه‌های صحی به خاطر کرونا آغاز شد.
منابع به رسانه‌ها گفته‌اند که داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی به‌ عنوان رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح پیشنهاد شده و آقای عبدالله این پیشنهاد را پذیرفته است.
براساس معلومات سخنگویان کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح، قرار است این جرگه برای دو روز ادامه یابد، اما در صورتی که گزارش‌ها در روز دوم جمع‌بندی نشود، برای روز سوم نیز ادامه می‌یابد.
محمد معصوم استانکزی رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح در سخنان آغازین به ضرورت برگزاری لویه جرگه پرداخت و گفت که در مدت ۴ روز تلاش، اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه و همکاران تخنیکی و رهبری شورای ملی و کمیسیون امنیتی توانستیم که این جرگه را امروز با حضور ۳۲۰۰ تن از سراسر کشور که ۷۲۰ تن آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند، برگزار کنیم.
او گفت که با حضور علما، بزرگان، شخصیت ها، نمایندگان مردم در شورای ملی و مقامات دولتی، به خصوص بانوان و جوانان بتوانیم به یک راه حل برای صلح در افغانستان برسیم.
عبدالرب رسول سیاف رییس جرگه پیشین نیز در سخنانی گفت: ریختاندن خون بسیار آسان است، مرد کسی است که خون را ایستاد کند و مردی و شهامت در آن است که خون را چگونه ایستاد کند؟
او گفت کوشش کنیم مشوره‌هایی بدهیم که راه را برای رسیدن به صلح هموار کند و موانع را بردارد، مبادا نظری را بدهیم که مانع ایجاد کنیم و بتوانیم شاهد یک فضای امن برادری و استقلال شویم.
آقای سیاف گفت که برای صلح مسئول تعیین شده و در این راستا ما و شما و دولت با آقای عبدالله همکار هستیم، خدا کند که روزی برسد که داکتر صاحب عبدالله این پیغام را بدهد که با مخالفین به نتیجه رسیدیم و یک صلح را نوید بدهد.
او گفت که به خاطر بیماری نمی‌تواند ریاست جرگه را پیش ببرد و داکتر صاحب عبدالله به عنوان رییس جرگه مشورتی صلح این جرگه را پیش خواهد برد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا