آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

ماه عسلِ اوکراین با غرب دیر نمی‏‌پاید؛ جهان در سال آینده به رکود می‌رود

تورم منطقه یورو به ۸.۱ درصد رسیده در حالی که در ایالات متحده، تورم به بالاترین حد چهار دهه اخیر رسیده است. اقتصاددانان برجسته نگران یک رکود در سال آینده هستند

ماه عسلِ اوکراین با غرب دیر نمی‏‌پاید؛ جهان در سال آینده به رکود می‌رود

پاسخ شگفت انگیز غرب به تجاوز روسیه، اشتباه محاسباتی پوتین را تایید می‌کند که در تضاد کامل با رویکردی است که غرب در حملات قبلی روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ و اوکراین در سال ۲۰۱۴ در پیش گرفت. بی‌میلی اروپایی‌ها و غرب به واکنش جدی در تجاوزات گذشته، مطمئناً بر محاسبات روسیه تاثیر گذاشته بود.
جنگ ماه ها به طول انجامیده و هیچ نشانه‌ای از توقف آن در دست نیست. با این حال، همانطور که استراتژیست بریتانیایی لارنس فریدمن می‌گوید: «می‌توانید خطوط کلی آنچه را روسیه می‌خواهد در سخنرانی پوتین در ۹ می شناسایی کنید: حفاظت از کریمه و تضمینی از آنکه اوکراین میزبان تسلیحات هسته‌ای در خاک خود نخواهد بود».
دور از انتظار است که اوکراین به هر گونه امتیاز ارضی تن دهد. بنابراین همچنان به متحدان غربی خود برای حمایت فشار می‌آورد. با این حال، آنچه اکنون اوکراین می‌خواهد، حمایتی است که نه تنها برای مقاومت در برابر پیشرفت‌های روسیه، بلکه برای پس گرفتن قلمرو و دوئل با توپخانه قدرتمند روسیه به آن نیاز دارد. دولت بایدن نسبت به ارائه این کمک‌ها بی میل است و به سختی می‌توان متصور بود که دیگر کشورها کاسه داغ تر از آش شوند.
هزینه‌های اقتصادی جنگ به طور جدی سیاست گذاران امریکایی و دیگر کشورهای غربی را نگران کرده است. تورم منطقه یورو به ۸.۱ درصد رسیده در حالی که در ایالات متحده، تورم به بالاترین حد چهار دهه اخیر رسیده است. اقتصاددانان برجسته نگران یک رکود در سال آینده هستند.
جنگ اوکراین با پیامدهای اقتصادی آن زمینه را برای ظهور عوام گراها (پوپولیست ها) آماده می‌کند. انتخابات اخیر در کلمبیا، فرانسه، استرالیا و آلمان چالش‌های پیش روی هر دو حزب فعلی و جریان اصلی را نشان می‌دهد.
به این ترتیب گفت‌وگوهای اوکراین با حامیانش سخت و سخت تر می‌شود. چه بسا اوکراین برای واگذاری برخی از مناطقش تحت فشار قرار بگیرد. شکایت‌های رهبران غربی نیز افزایش خواهد یافت.
البته ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نباید چندان خوشحال باشد. تحریم هایی که بر کشورش وضع شده همچنان باقی خواهند ماند. اگرچه روسیه ممکن است به دستاوردهای جزئی برسد اما جایگاه راهبردی‌اش بهبود نخواهد یافت.
اگرچه آتش بس در اوایل پاییز ممکن است یک توافق قابل قبول نهایی برای اوکراین نباشد اما به کشور اجازه می‌دهد تا دفاع خود را در شرق جایی که قدرت روسیه در آنجا چیره است، تقویت و بازسازی کند. چنین توافقی حتی به خود واحدهای نظامی روسیه نیز اجازه می‌دهد تا به رهبران خود فشار آورند. آتش بس حتی اگر موقت باشد مورد استقبال رهبران غربی قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا