آخرین اخبارسیاستمنطقه

متحد عمران خان رییس‌جمهور پاکستان شد

عارف علوی متحد عمران خان از سوی قانون گذاران پاکستانی به عنوان رییس جمهور پاکستان انتخاب شد.


عارف علوی متحد عمران خان از سوی قانون گذاران پاکستانی به عنوان رییس جمهور پاکستان انتخاب شد.
هر دو مجلس قانون‌گذاری و چهار اسامبله ایالتی پاکستان از میان سه نامزد، آقای علوی را به حیث رییس جمهور پاکستان انتخاب کردند.
مولانا فضل الرحمان رهبر جمعیت علمای پاکستان که از حمایت حزب مسلم لیگ شاخه نواز برخوردار است و اعتزاز احسن از حزب مردم پاکستان، رقیبان آقای علوی در انتخابات روز سه شنبه بودند.
انتخابات پارلمانی پاکستان به تاریخ ۲۵ جولای برگزار شد که در آن حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان برنده شد.
هرچند ریاست جمهوری در پاکستان یک پست نمادین است؛ اما با انتخاب عارف علوی اکنون رییس جمهور و صدراعظم از حزب تحریک انصاف هستند و موقعیت این حزب را در حکومت تقویت می کنند.
آقای علوی که در گذشته داکتر دندان بود، یکی از بنیانگذاران حزب حاکم تحریک انصاف به رهبری عمران خان است.
او نخست در سال ۲۰۱۳ میلادی از شهر کراچی به پارلمان راه یافت و در انتخابات ۲۵ جولای ۲۰۱۸ بار دیگر در انتخابات پارلمانی آن کشور انتخاب شد.
با این حال، حکومت جدید به رهبری عمران خان با مشکلات جدی از جمله بحران اقتصادی و بازپرداخت مصارف نظامی آن کشور مواجه است.
در یکسال گذشته، امریکا حدود ۸۰۰ میلیون دالر کمک های خود را برای پاکستان یا به حالت تعلیق درآورده و یا کاملاً قطع کرده است.
علاوه بر مشکلات اقتصادی و فشارهای بین المللی در زمینه مبارزه جدی بر ضد گروه های تندرو و دهشت افکن مستقر در پاکستان، این کشور یکی از کشورهای جهان است که بیشترین ضرر ناشی از گرمایش زمین را متحمل شده و جمعیت بیش از ۲۰۰ میلیونی آن با کمبود شدید آب مواجه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا