آخرین اخبارافغانستانسیاست

محب معذرت خواست و صالح را مقصر دانست

خبرگزاری دید: حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور فراری کشور اشرف غنی احمدزی، به‌ خاطر نقشش در سقوط نظام پیشین معذرت‌خواهی کرد اما امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری پیشین را مقصر خواند.


محب در رابطه با سقوط نظام پیشین معذرت‌خواهی کرده و خطاب به مردم افغانستان گفت: «چیزی که مربوط من می‌شود، از مردم افغانستان معذرت می‌خواهم و می‌خواهیم چیزی ‌که اشتباه شده، جور کنیم».
وی برای اولین‌بار پرده از اختلافاتش با امرالله صالح معاون اول رییس جمهور فراری پیشین برداشته و صالح را متهم کرد که معلومات و مشوره‌های نادرست به آقای غنی می‌داده ‌است.
آقای محب همچنین گفت که «افراد زیادی مجبور به خارج‌شدن بودند، تصور کنید که اگر جنگ خیابان به خیابان می‌کشید، افرادی که خارج شدند هم نمی‌توانستند بروند».
آقای محب در مورد بزرگ‌ترین اشتباهش در نظام پیشین گفته که پس از بالا گرفتن اختلافات با امرالله صالح «یا باید استعفا می‌دادم یا باید فشار را بر او افزایش می‌دادم تا نظریات خود را تغییر می‌داد».
وی همچنین گفت که «یک موضوع که مرا بسیار ناراحت می‌کند این است در وضعیتی‌که جنگ جریان داشت، میان اداره‌های ما تقابل ایجاد شده‌ بود. معاون اول (امرالله صالح) هم به بخش امنیتی علاقه داشت و متاسفانه معلوماتی که ما به رییس جمهور می‌دادیم و معلوماتی که از سوی معاون اول داده می‌شد، بسیار تفاوت داشت. بیش‌تر معلومات او با واقعیت‌ها هماهنگی نداشت».
این در حالی است که در زمان دولت پیشین، امرالله صالح برای مدتی به پنجشیر رفت و شایع شد که او به دلیل اختلاف با حمدالله محب، کابل را ترک کرده ‌است.
محب در این مصاحبه تازه همچنین گذشته را درسی برای آینده دانسته، گفت که در حال صحبت با دوستان‌اش است تا از آنچه که در افغانستان گذشته است، «درس بیاموزیم».
این در حالی است که آقای محب همراه با اشرف‌غنی در روز سقوط کابل در ۲۴ اسد سال گذشته با هلیکوپتر از افغانستان فرار کرد.
بسیاری از ناظران، او را یکی از عوامل اصلی سقوط نظام پیشین می‌دانند و خود او نیز اذعان کرده که ماه‌ها قبل از سقوط با خلیل‌الرحمان حقانی کاکای سراج‌الدین حقانی و وزیر کنونی مهاجرین طا-لبان، ارتباط داشته ‌است؛ ارتباطی که هرگز پیش از سقوط نظام برملا نشده‌ بود.
محب، فضلی، سلام رحیمی، وحید عمر و چند مهره دیگر نزدیک به اشرف‌غنی متهم اند که با طا-لبان تبانی کرده و کشور را به طور مستقیم و بدون جنگ به آنان واگذار کرده‌اند.
آقای محب خاطرنشان کرده که با جبهه سیاسی جدیدی که در استانبول علیه طا-لبان تشکیل شده یا جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود ارتباطی ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا