آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاست

مذاکرات امریکا و طا-لبان؛ پیشرفت تنها با ایجاد حس استراتژیک قابل دستیابی است

هیئت‌های سی.آی.ای باید درک کنند که مشروعیت و اقدامات طا-لبان نمی‌تواند به قیمت رنج مردم افغانستان تمام شود. امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه از دولت امریکا خواسته است تا مشکلات مالی را حل کند، زیرا هیچ کس از یک کشور بی‌ثبات سود نخواهد برد

منبع: سی.جی.تی.ان
در اولین مذاکرات طا-لبان و دولت بایدن پس از خروج امریکا از افغانستان در سپتمبر ۲۰۲۱ در قطر، دولت کابل پیش شرط هایی را برای عادی سازی روابط دوجانبه مطرح کرد که توجه فوری سیاست گذاران امریکایی با سابقه تاریخی اشتباهات سیاست خارجی را الزامی می‌کند.
این که آیا دولت بایدن به تفاوت‌های ظریف در نتایج این اقدامات توجه کند بار دیگر یک آزمون سیاست خارجی خواهد بود، زیرا جهان همچنان به دنبال یک افغانستان باثبات است.
این بار دیوید کوهن معاون رییس سی.آی.ای هیئت ایالات متحده را رهبری کرد. از نظر مقامات امریکایی، منطق قرار دادن سی.آی.ای در مذاکرات، مشارکت با طا-لبان با سیاست تسامح صفر در برابر تروریزم بوده است.
این مذاکرات در بحبوحه حمله تروریستی هولناکی که داعش شاخه خراسان در کندز مسئولیت آن را بر عهده گرفته بود انجام شد. مقامات، دولت‌ها و سازمان‌های مستقل در جامعه بین‌المللی در محکومیت داعش که برای صلح منطقه‌ای و جهانی باید از افغانستان ریشه کن شود، اتفاق نظر دارند.
به گفته یکی از مقامات وزارت امور خارجه، این جلسه در مورد اعطای مشروعیت یا به رسمیت شناخته شدن طا-لبان نبود و فقط در مورد اقدامات احتمالی القاعده و خارج کردن شهروندان امریکایی و خارجی از این کشور بحث شد.
طالبان موافقت کردند که این مسائل باید به سرعت حل شود. اما این گروه به صراحت اعلام کرد که آزاد کردن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به ارزش ۹٫۵ میلیارد دالر پیش نیاز پیشبرد روابط است که تاکنون هیئت امریکایی توجه چندانی به آن نداشته است.
در حالی که کمک‌های بشردوستانه توسط دولت ایالات متحده با ۶۴ میلیون دالر دیگر تمدید شده است، حفظ تحریم‌ها و توقف دارایی‌ها، دیدگاه طا-لبان نسبت به مذاکرات را به عنوان ژست و خودنمایی سی.آی.ای به جای تلاش‌های هماهنگ در بازسازی روابط دوجانبه تقویت کرده است.
این ملاقات همچنین به بیانیه مشترک منافع منجر نشده است، زیرا جامعه بین‌المللی خواهان روابط بیشتر بین ایالات متحده و افغانستان است. محدود کردن محدوده مشارکت برای تامین منافع امریکا تنها باعث بیزاری طا-لبان می‌شود.
هیئت‌های سی.آی.ای باید درک کنند که مشروعیت و اقدامات طا-لبان نمی‌تواند به قیمت رنج مردم افغانستان تمام شود. امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه از دولت امریکا خواسته است تا مشکلات مالی را حل کند، زیرا هیچ کس از یک کشور بی‌ثبات سود نخواهد برد و هشدار داد که هیچ نهادی نباید برای تضعیف دولت افغانستان تلاش کند.
باید یک رابطه قابل مدیریت برای بهبود وضعیت مردم افغانستان معین شود و هر چه زودتر دولت بایدن به این موضوع پی ببرد بهتر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا