اسلایدشومنطقه

مرز پاکستان به روی افغانستان باز شد

یک روز بعد از آن‌که نواز شریف نخست وزیر پاکستان دستور بازگشایی گذرگاه‌های مرزی کشورش با افغانستان را صادر کرد، مقام‌های مرزی این کشور از عبور صدها لاری از مرز و ورود آن‌ها به افغانستان خبر دادند.

فیاض خان، یک مقام پاکستانی در دروازه مرزی تورخم به اسوشیتدپرس گفت که آن‌ها دستور نواز شریف برای بازگشایی مرز را ناوقت روز دوشنبه دریافت کردند و در نتیجه این دروازه مرزی ساعت هفت صبح امروز(سه شنبه) بازگشایی شد.

به نقل از دویچه‌وله، قطارهای طولانی لاری‌ها که در نتیجه بسته بودن یک ماهه گذرگاه خیبر در دو سوی مرز گیر مانده بودند، صبح امروز به حرکت درآمدند.

پاکستان در اواسط ماه فبروری گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را مسدود کرد که نشانه اوج تشنج میان دو کشور همسایه بود.

پاکستان زمانی اقدام به بستن دروازه‌های مرزی خود با افغانستان کرد که در یک حمله انتحاری در پاکستان ۱۳۰ تن کشته شدند و اسلام آباد مدعی شد که این حمله توسط شورشیانی از داخل خاک افغانستان سازمان‌دهی شده است. به این دلیل، پاکستانی لیستی از شورشیان را برای تعقیب به حکومت افغانستان سپرد؛ اما دولت افغانستان این ادعای اسلام‌آباد را بی‌اساس خواند.

حکومت افغانستان نیز که سال‌هاست از آنچه عدم همکاری صادقانه پاکستان در مبارزه علیه طالبان می‌خواند انتقاد می‌کند، فهرستی از مخفیگاه‌های شورشیان را به پاکستان فرستاد و خواستار اقدام علیه آن‌ها شد.

در نتیجه این اتها‌م‌های متقابل، پاکستان گذرگاه‌های مرزی خود به روی افغانستان را بست که برعلاوه ضررهای اقتصادی تاجران، منجر به افزایش قیمت برخی کالاها در افغانستان شد و بسیاری مردم و مریضان در پشت دروازه‌های بسته مرزی هفته‌ها انتظار کشیدند.

در نتیجه این تنش‌ها، هفته گذشته مشاوران امنیت ملی حکومت‌های افغانستان و پاکستان با مشاور امنیت ملی حکومت بریتانیا در لندن ملاقات کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا