آخرین اخبارافغانستانسیاست

مغز متفکر داعش به اسارت طالبان در آمد

براساس گزارش ها، قاری رحمت‌الله عضو گروه داعش در ولایت غور و طراح حملات و برنامه‌ریز این گروه، به اسارت طالبان درآمده است.


براساس گزارش ها، قاری رحمت‌الله عضو گروه داعش در ولایت غور و طراح حملات و برنامه‌ریز این گروه، به اسارت طالبان درآمده است.
منابع گزارش داده‌‌اند که این فرد از حدود یک ماه قبل به اسارت طالبان در ولسوالی چهارسده درآمده و پس از آن به زندانی از این گروه در مناطق مرزی فاریاب و غور منتقل شده است.
این منابع در گزارش صریح خود گفته‌اند:« حدوداً یک ماه پیش، دو نفر از دستگاه قضایی طالبان در شورای کویته پاکستان به ولسوالی چهارسده آمده بودند که پس از دریافت عرایض مردم، قاری رحمت‌الله را دستگیر و به زندان خود منتقل کرده‌اند.»
شکایت نامه‌هایی که به طالبان رسیده است، مربوط به قتل عام ۳۳ تن از مردم منطقه کاسی شهر فیروزکوه در پنجم عقرب ۱۳۹۵ توسط داعش که قاری رحمت‌الله از سران این قضیه بود، راهگیری مردم هزاره و اهل تشیع در مسیر راه فیروزکوه تا لعل و سرجنگل، تخریب یک زیارت در ولسوالی چهارسده و چندین مورد دیگر.
این منابع افزوده‌اند هیئت طالبانی که از پاکستان آمده‌اند، برای قاری رحمت‌الله، حکم اعدام صادر کرده‌اند.
همچنین گفته شده است که دو فرد دیگر از سران طالبان به نام‌های «شاه ولی و میرویس پاسدار» هم از سوی طالبان برای پاسخ دهی به اتهامات وارده خوانده شده بودند ولی پس از چند روز رها شده‌اند.
با این حال، سیدضیا حسینی آمر امنیت فرماندهی پلیس ولایت غور قسمت زیادی از این گفته‌ها را تائید می‌کند.
وی اما خبر می‌دهد که بعید به نظر می‌رسد طالبان، قاری رحمت‌الله را اعدام کنند.
آقای حسینی همچنین گفته که میرویس پاسدار یا میرای پاسدار هم در کنار قاری رحمت‌الله در اسارت طالبان است.
قاری رحمت‌الله کیست؟
قاری رحمت‌الله، یکی از کارمندان دولتی بود که حدوداً بین ۷ تا ۱۰ سال پیش از دولت کنار کشید و به صفوف طالبان، وابسته به قوماندان احمد مرغابی پیوست.
پس از قتل احمد مرغابی توسط گروهی دیگر از طالبان، افراد او همچون قاری رحمت‌الله، فاروق، میرای پاسدار و فرزندش شاه ولی به داعش روی آوردند.
زیر پرچم داعش، این افراد جنایت‌های زیادی را مرتکب شدند که یکی از آن‌ها کشتار غیر انسانی ۳۳ تن از مردم کاسی در حومه شهر فیروزکوه بود.
با این حال یک سال پیش طالبان با فشارهای زیاد خود بر داعش غور، تمامی اعضای آن را به بیعت با خود در آوردند و در نهایت قاری رحمت‌الله هم یکی از فرماندهان طالبان در چهارسده شد.
اما حالا این فرمانده داعش، مورد محاکمه طالبان قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا