آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاست

ملل متحد خواستار توقف خشونت‌ها در افغانستان شد

نمایندگی دایمی کشور در سازمان ملل متحد خبر داد که قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان با اکثریت آرا از کل ۱۳۱ رای تصویب شد.


به گزارش خبرگزاری دید، نمایندگی دایم کشور در سازمان ملل متحد اعلام کرد که قطع‌نامه‌ مجمع عمومی این سازمان در مورد اوضاع افغانستان با اکثریت آرا از مجموع ۱۳۱ رأی، به تصویب رسیده است.
در این قطع‌نامه از ادامه‌ خشونت‌ها، آمار بلند تلفات غیرنظامیان و ترورهای هدفمند ابراز نگرانی شده و از تمامی بازیگران کشور خواسته شده که برای کاهش و توقف بی‌قید و شرط و فوری خشونت‌ها تلاش کنند.
این مطلب را نمایندگی دایمی کشور در ملل متحد طی توییتی بیان کرده است.
گفته شده که مذاکرات این قطع‌نامه از سوی نمایندگی دایمی آلمان در سازمان ملل رهبری شده و بیش از ۷۰ کشور حامی مالی افغانستان و چند کشور دیگر از این قطع‌نامه اعلام حمایت کرده‌اند.
قطع‌نامه‌ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد اوضاع افغانستان ۶۸ ماده دارد که در آن در مورد موضوعات مختلف از جمله صلح، امنیت و سطح کنونی خشونت‌ها در افغانستان پرداخته شده است.
دموکراسی، حاکمیت قانون، حکومت‌داری خوب، حقوق بشر، مبارزه با مواد مخدر، توسعه‌ اجتماعی و اقتصادی در افغانستان، مهاجرین و همکاری‌های منطقه‌ای از دیگر موضوعاتی است که در این قطع‌نامه به آنها اشاره شده است.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این قطع‌نامه در مورد اوضاع امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده و بر مقابله با چالش‌های پیش‌رو، از جمله خشونت‌ها، حملات و انواع فعالیت‌های تروریستی و جنایت و کشتارهای طالبان نیز تأکید کرده است.
در بخشی از این قطع‌نامه آمده است که صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق یک روند سیاسی جامع به رهبری و مالکیت افغانستان که هدف آن آتش‌بس دایمی، جامع و فراگیر برای پایان دادن به درگیری‌ها باشد، ممکن است.
همچنان در قطع‌نامه گفته شده است که دستاوردهای ۱۹ سال گذشته‌ مردم افغانستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید حفظ و تقویت شود.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این قطع‌نامه از تلاش‌های دولت افغانستان برای پیشبرد روند صلح و رهایی زندانیان طالبان استقبال کرده است. از تلاش‌های بازیگران منطقه‌ای در تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی نیز استقبال شده است.
همچنان، در بخشی از قطع‌نامه آمده است که «امارت اسلامی طالبان» از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده و مجمع عمومی این سازمان از احیای دوباره‌ آن حمایت نمی‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا