آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاستصلح

رییس جمهور غنی:

موقف ناتو روند صلح افغانستان را فرصتی جدید داده است

رییس جمهور اشرف غنی می‌گوید که موضع جدید سازمان ناتو برای روند صلح افغانستان فرصتی جدید ایجاد کرده تا توافقی سیاسی حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری دید، رییس جمهور اشرف غنی گفت، موضع ناتو فرصت تازه ای برای «همه طرف‌های درگیری فراهم می کند تا دوباره محاسبه کرده و به نتیجه برسند که مدتهاست به آن رسیده‌ایم، که استفاده از زور راه حل نیست».
به باور رییس جمهور غنی:«ما باید به یک توافق سیاسی برسیم».
این موضوع را رییس جمهور غنی در مصاحبه با سرویس جهانی بی بی سی بیان کرده است.
قرار بود نیروهای خارجی در ماه می افغانستان را ترک کنند، اما اخیراً ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام کرد که تا زمان مناسب ناتو از افغانستان خارج نخواهد شد.
پیمان ناتو در حدود ۱۰ هزار سرباز در افغانستان دارد.
استولتنبرگ پس از نشست مجازی وزرای دفاع ناتو گفت: «در این مقطع هیچگونه تصمیم نهایی درخصوص آینده حضور نیروهایمان نگرفته‌ایم».
رییس جمهور غنی افزوده: باید «تلاش‌های هماهنگی» در سطح بین‌المللی انجام شود تا «این پیام داده شود که نوع خاصی از رفتار غیرقابل قبول است».
اشرف غنی گفته که از رابطه خود با دولت جو بایدن و «انسجام» جدید در رویكرد جامعه بین‌المللی نسبت به آینده افغانستان «خشنود» است.
او گفت: «نیروی انسجام همان چیزی است که من برای جلوگیری از یک فاجعه روی آن حساب می‌کنم. ترس‌های زیادی از فرو رفتن در یک جنگ داخلی وجود دارد».
رییس جمهور نگرانی درباره پیروزی نظامی احتمالی طالبان را رد کرد. او گفت:‌ «این ویتنام نیست. دولت در حال سقوط نیست».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا