آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

میز بزرگ پوتین؛ نمایش قدرت یا پارانویا؟

این امکان نیز وجود دارد که این میز به هیچ وجه پیامی سیاسی نداشته باشد و به هدف اصلی پوتین مرتبط باشد: اجتناب از انتقال ویروس کووید

پوتین
ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه از میزی پنج متری برای جلسات رو در روی خود استفاده می‌کند، اما آیا این تنها یک اقدام فوق محتاطانه برای مقابله با شیوع کرونا است؟
برای کسانی که در مناصب ارشد قرار دارند دکوراسیون و نوع چینش مبلمان می‌تواند ابزاری برای تحت تاثیر قرار دادن جذابیت و ترساندن باشد.
صندلی وحشتناک قدرت در بازی تاج و تخت یک صندلی آهنین بلند و ساخته شده از شمشیر‌های ذوب شده دشمنان شکست خورده بود. در مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» افراد شرور به دلیل تزئین مقر خود با اکواریوم‌های کوسه معروف هستند.
با این وجود، در دنیای واقعی ولادیمیر پوتین و میز سفید عظیم و گیج کننده‌اش وجود دارد.
رییس جمهور روسیه میزبان دیدار‌های انفرادی با مقام‌های خارجی پشت یک میز بیضی شکل غول پیکر با طولی تقریباً پنج متر بوده که توسط سه ستون ضخیم نگه داشته شده‌ و تنها یک دسته گل در وسط قرار دارد. «کیم جونگ اون» رهبر کوریای شمالی قفسه‌های کتاب کافی برای رقابت با یک کتابخانه کوچک دارد. در طول شیوع کرونا «شی جین پینگ» رییس جمهور چین میزبان تماس‌های ویئیویی در مقابل تابلوی نقاشی با ابهت دیوار بزرگ چین است.
معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبیا در یک چادر بزرگ و رنگارنگ با رهبران دیگر جلسات خود را برگزار می‌کرد شاید به عنوان ترفندی برای جلب نظر آنان با اشاراتی به خاستگاه متواضع بدوی خود. قذافی با چادر خود به سراسر جهان سفر کرد و آن را در چندین شهر از جمله در پارک ویلا دوریا پامفیلی بزرگ‌ترین پارک عمومی در روم و ملک دونالد ترامپ در حومه نیویارک برپا کرد.
ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالیزیا نیز دفتری چشمگیر با میز بسیار بزرگی داشت اگرچه ممکن است دلایل دیگری داشته باشد، اما گفته می‌شود که او بعد از ظهر‌ها زیر آن میز چرت می‌زد. با این وجود، اگر میز حامل پیامی است پشت میز پوتین چه پیامی وجود دارد؟
او روز دوشنبه میزبان «امانوئل مکرون» رییس جمهور فرانسه پشت این غول سه پا بود. رییس جمهور فرانسه با سینه‌ای رو به جلو که نمادی از ورود با قدرت است به مسکو رفته بود و وعده گفت‌وگوی «جدی» با پوتین را داده و گفته بود که به دنبال «راه حلی تاریخی» برای تهدید قریب الوقوع جنگ بین روسیه و اوکراین خواهد بود. با این وجود، پس از پنج ساعت گفت‌وگو بر سر میز سفید، مکرون نتوانست هیچ امتیازی از پوتین بگیرد.
گمانه زنی‌ها مبنی بر آن که این میز یک نمایش قدرت برای تسلیم کردن مکرون بوده بالا گرفته است. برخی حتی می‌گویند شاید این اقدام پوتین بیان فیزیکی نوعی انزجار به مکرون بوده است. با این وجود، این امکان نیز وجود دارد که این میز به هیچ وجه پیامی سیاسی نداشته باشد و به هدف اصلی پوتین مرتبط باشد: اجتناب از انتقال ویروس کووید.
در اوایل ماه جاری، پوتین میزبان «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان پشت همان میز بود. در آن زمان، مسکو به دنبال به تصویر کشیدن روابط نزدیک و دوستانه بین دو رهبر و انتقال این پیام بود. امروز پوتین به وضوح از میز برای فاصله گرفتن اجتماعی از رهبران خارجی استفاده می‌کند همان طور که در کنفرانس‌های مطبوعاتی پس از آن تریبون‌های میان او و سایر رهبران فاصله‌ای غیر معمول از یکدیگر دارند.
رییس جمهور ۶۹ساله روسیه در مورد کووید -۱۹ بسیار پارانوئید است و تا حد زیادی در فضایی ایزوله شده و جدا از دیگران در تمام دوران شیوع کرونا باقی مانده است و اقداماتی بسیار فراتر از همتایان جهانی خود انجام داده است. کرملین هم چنان از کسانی که با پوتین ملاقات می‌کنند می‌خواهد که به مدت دو هفته قرنطینه شوند علی‌رغم آن که این ادعا مطرح شده که رییس جمهوری روسیه دُوز تقویتی واکسین خود را نیز دریافت کرده است.
الزامات سخت‌گیرانه او می‌تواند مختل کننده رویداد‌ها باشد. پیش از افتتاح یک مرکز هنری بزرگ در مسکو گفته می‌شود که سرمایه دار اصلی آن مرکز به مدت دو هفته قرنطینه شده بود تا پوتین یک بازدید کوتاه از ساختمان داشته باشد. با این وجود، یک نفر وجود دارد که پوتین علی‌رغم نگرانی‌هایش برای کووید به وی نزدیک شده است.
در افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی در پکن در ماه جاری او و «شی جین پینگ» در فاصله‌ای نزدیک از یکدیگر مقابل دوربین‌ها ایستادند که نمادی از اتحاد قدرتمند آنان همزمان با افزایش تنش با غرب است. با این وجود، مقام‌های چینی برای نشستن خود ترتیبی داده بودند که یک میز چوبی بسیار بزرگ تیره در محل دیدار قرار گیرد یک میز حتی بزرگ‌تر از میز پوتین.

نویسنده

الیور هلمز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا