آخرین اخبارجهانسیاست

نخست‌وزیر پاکستان نادیده‌گرفتن افغانستان را اشتباهی بزرگ خواند

خبرگزاری دید: نخست‌و‌زیر پاکستان در نشست سازمان همکاری شانگهای گفته است که نادیده‌گرفتن افغانستان اشتباه بزرگی است.


نشست سازمان همکاری شانگهای روز جمعه ( ۲۵ سنبله) به ‌ریاست شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور ازبیکستان در شهر سمرقند این کشور ادامه یافت.
شهباز شریف در سخنرانی خود در این نشست گفته است که پاکستان کشور همسایه افغانستان است و صلح در افغانستان تضمین‌کننده صلح در پاکستان خواهد بود: «به عبارت دیگر، آنچه برای افغانستان خوب است، برای پاکستان نیز خوب است و بالعکس.»
او هشدار داده است که اگر «این بار افغانستان را نادیده بگیریم، اشتباه بزرگی خواهد بود».
شهباز شریف افزوده است که نظر پاکستان این است که تقویت افغانستان در حوزه امنیت و مبارزه با تروریزم باید موازی با حمایت اجتماعی و اقتصادی سازمان‌همکاری شانگهای از مردم افغانستان باشد.
نخست وزیر پاکستان افزوده است که جامعه جهانی باید از تلاش‌ها برای ایجاد اقتصاد پایدار افغانستان حمایت کند. او آزادسازی دارایی‌های افغانستان را یک نیاز اساسی در این زمینه خوانده است.
او اضافه کرده است که مقامات افغانستان «خوب خواهند بود» در صورتی که برای فراگیری دولت، احترام به حقوق بشر به‌ویژه زنان و اقلیت‌ها و مبارزه تروریزم گام‌های موثر بردارند.
وی با تاکید بر مبارزه پاکستان با تروریزم، از کشورهای سازمان همکاری شانگهای خواست دست به دست هم دهند و «با این تهدید افراط گرایی، تجزیه طلبی و تروریزم مبارزه کنند و آن را از روی زمین محو کنند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا