آخرین اخبارجهانخبر های مهمدولت فراگیرسیاست

نشست سمرقند؛ همسایگان افغانستان بر ایجاد دولت فراگیر تاکید کردند

خبرگزاری دید: در پایان چهارمین نشست همسایگان افغانستان به علاوه روسیه در شهر سمرقند ازبیکستان، وزرای خارجه همسایه در پایان نشست با صدور بیانیه‌ای بر مبارزه با تروریزم، قاچاق مواد مخدر و ایجاد دولت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

چهارمین نشست همسایگان افغانستان به علاوه روسییه شام روز پنجشنبه (۲۴ حمل) در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شد.
در این بیانیه گفته شده است که کشورهای همسایه و منطقه بار دیگر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان و حمایت از اصل «به رهبری افغان، مالکیت افغان» برای تعیین سیاسی و مسیر توسعه کشور مورد تأکید قرار گرفته است.
 آن‌ها تأکید کرده‌اند که تمام اعضای جامعه بین‌المللی، در افغانستان باثبات و صلح‌آمیز منافع دارند، کشوری که باید محلی برای همکاری بین‌المللی باشد تا صحنه رقابت‌های جئوپلتیکی.
وزیران خارجه کشورهای همسایه بر نگرانی عمیق خود در مورد وضعیت امنیتی مرتبط با تروریزم در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند: تمامی گروه‌های تروریستی شامل داعش، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طا-لبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان، جیش العدل و غیره، تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و جهانی هستند.
این وزیران کشورهای همسایه و منطقه از تلاش‌های امارت اسلامی برای مقابله با داعش خراسان یاد کرده افزوده‌اند: حکومت افغانستان اقدامات قابل مشاهده و راستی آزمایی را در اجرای تعهدات اعلام شده خود در زمینه مبارزه با تروریزم و از بین بردن انواع گروه‌های تروریستی به منظور جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط هر گروه تروریستی اتخاذ کند.
در ادامه بیانیه آمده است: این وزیران تأکید دارند که مقامات افغانستان باید اقدامات موثری را برای حفظ ایمنی، امنیت و حقوق مشروع نهادها و شهروندان خارجی اتخاذ کنند. هر شخصی که مسئول هر گونه حمله و تهدید به حمله و نهادها و شهروندان خارجی است باید پاسخگو باشد.
در بیانیه مشترک چهارجانبه اضافه شده است: ایالات متحده امریکا و متحدانش باید مسئولیت وضعیت دشوار کنونی در افغانستان را به عهده بگیرند، باید فوراً تحریم‌های یک‌جانبه علیه افغانستان را بردارند و دارایی‌های آن در خارج از کشور را به نفع مردم افغانستان مسترد کنند.
آنان گفته‌اند که با ایجاد مجدد پایگاه‌های نظامی در داخل و اطراف افغانستان مخالف‌اند و آن را برای صلح و ثبات منطقه مفید نمی‌دانند.
در ادامه بیانیه مشترک نشست سمرقند تصریح شده است: از مقامات افغانستان می‌خواهیم که یک حکومت فراگیر با مشارکت عملی همه اقوام و نهادهای سیاسی ایجاد کند و تمام اقدامات محدودکننده علیه زنان و اقلیت‌های قومی را لغو کند.
آنان گفته‌اند که افغانستان را تشویق به حفظ سیاست خارجی دوستانه و همکارانه، رعایت قوانین بین المللی و همزیستی در هماهنگی با کشورهای همسایه و همه کشورهای جهان نموده‌اند.
وزیران خارجه کشورهای همسایه و منطقه تاکید کرده‌اند که مرز صلح‌آمیز، باثبات و امن میان افغانستان و همسایگان آن حیاتی و به نفع همه طرف‌هاست. افغانستان باید بر فعالیت‌های فرامرزی غیرقانونی نظارت و از آن جلوگیری کند. مسائل فرامرزی از جمله مسئله آب با همسایگان باید از طریق گفتگو و مشورت به درستی رسیدگی شود.
آنان گفته‌اند که از تمامی تلاش‌های دیپلماتیک برای تسهیل حل و فصل سیاسی در مسائل افغانستان حمایت می‌کنند و به صورت عملی از ایفای نقش مثبت سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای و نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان و رایزنی‌های فارمت مسکو در این زمینه حمایت می‌نمایند.
وزیران خارجه ایران، روسیه، چین و نماینده پاکستان در این بیانیه آمادگی خود را برای ادامه حمایت از صلح و بازسازی در افغانستان، انجام مبادلات اقتصادی و تجاری و همچنین سرمایه‌گذاری با همکاری کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی در افغانستان ابراز کرده‌اند.
آنان همچنین از جامعه جهانی خواسته‌اند که به ارائه کمک‌های بشردوستانه ادامه داده و به افغانستان کمک کند تا ظرفیت خود را برای توسعه پایدار و خود محور تقویت نماید.
در این بیانیه همچنین از پذیرایی میلیون‌ها افغانستانی توسط کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان قدردانی شده و از جامعه بین‌المللی خواسته شده تا حمایت و کمک‌های لازم را به این کشورها ارائه کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا