آخرین اخباراسلایدشوافغانستانسیاست

نمایندگان مجلس برای بازبینی پیمان امنیتی کابل_ واشنگتن کارت سبز بلند کردند


نمایندگان حاضر در مجلس در نشست علنی امروز ( چهارشنبه ۲۱ سنبله) برای بازبینی پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا کارت سبز بلند کرده و موافقت کردند. در این میان فقط ۴ نماینده مخالف بازنگری پیمان بودند.

به گزارش خبرگزاری دید، همایون همایون نایب اول مجلس نمایندگان که ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت، گفت: پیمان امنیتی امریکا هیچ سودی نداشته است. نمایندگان نباید به حرف اکتفا کنند؛ بلکه با استفاده از صلاحیت های قانونی خود پیشنهاد بازنگری دهند.
به گفته او، نمایندگان باید فشار بیاورند که یا این پیمان لغو شود و یا این که تمام مواد آن تطبیق شود.
آقای همایون افزود: اگر این پیمان لغو و یا تطبیق نشود، ما همچنان روزانه حدود ۴۰۰ نفر تلفات خواهیم داد.
در همین حال، شماری از نمایندگان مخالف ارزیابی دوباره پیمان امنیتی با امریکا، استدلال کردند که به دلیل عدم تکمیل نصاب مجلس، نباید در این خصوص، رأی‌گیری می‌شد؛ اما نایب اول مجلس که ریاست جلسه امروز را عهده دار بود، این استدلال را رد کرد و گفت که وقتی ۵۰ نماینده، رأی مثبت می دهند، این موضوع در دستور کار جلسه آینده قرار می گیرد.
به این ترتیب، مجلس نمایندگان در نشست آینده، تصمیم گیری در باره سرنوشت پیمان امنیتی با امریکا را در دستور کار قرار خواهد داد.
آجندای نشست امروز مجلس همچنین پاسخگویی رؤسای کمیسیون انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس بود؛ اما رییس کمیسیون انتخابات برای پاسخگویی به مجلس حاضر نشد و نمایندگان نیز نیز تنها پاسخگویی رییس اداره ثبت احوال نفوس را قبول نکردند.
در نشست امروز همچنین ۲۰ امضا برای استیضاح مسئولان دستگاه های امنیتی، جمع آوری شد. پیشتر مسئولان امنیتی به دلیل وخامت وضعیت امنیت کشور، به مجلس فراخوانده شده بودند؛ اما آن ها با طرح این استدلال که به دلیل ایام محرم در احضارات درجه یک امنیتی به سر می برند و نمی توانند به مجلس حاضر شوند، درخواست نمایندگان را رد کردند.
این اقدام، خشم نمایندگان را برانگیخت و آن ها بر استیضاح و بررسی صلاحیت مقام های امنیتی تأکید کردند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا