آخرین اخبارافغانستانسیاست

نهضت اسلامی افغانستان: با شکست در افغانستان پرستیژ جهانی امریکا فروپاشید

نهضت اسلامی افغانستان در پیامی خروج و شکست نظامیان امریکایی را از افغانستان نشانه فروپاشی پرستیژ و مدیریت جهانی این ابر قدرت خوانده و تاکید کرده که اکنون حتا متحدان این کشور نیز به آن اعتماد ندارند.


به گزارش خبرگزاری دید، نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان با نشر پیامی، گفته است که شکست امریکا در افغانستان به معنی پایان هژمونی این قدرت در جهان است.
در بخشی از این پیام آمده که با شکست در افغانستان پرستیژ جهانی امریکا فروپاشیده و این ابرقدرت امروز حتا در نزد متحدانش نیز زیر سوال رفته است.
متن کامل پیام نهضت اسلامی افغانستان:
بسم الله الرحمن الرحیم
قَاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اللّهُ بِأَيْدِيكُمْ وَيُخْزِهِمْ وَيَنصُرْكُمْ عَلَيْهِمْ وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِينَ.
بیانیه «نهضت اسلامی افغانستان» در پیوند به شکست و خروج کامل امریکا از افغانستان
ایالات متحده امریکا به همراه شرکا و متحدان بین المللی‌اش، در سال ۲۰۰۱ میلادی به ظاهر با هدف مبارزه با تروریزم وارد کشور ما گردید. این قدرت جهانی با اتّکا به تکنولوژی مدرن و پیش رفته‌ای چون بی ۵۲، اف ۱۶ و اف ۳۵، موشک‌های هدایت شونده و لیزری، توپ‌ها و تانک‌های مدرن، کشور ما را اشغال کرد. اکنون پس از حضور ۲۰ ساله در افغانستان و از دست دادن هزاران سرباز و هزینه بیش از دو تریلیون دالر و بدون کوچک‌ترین دستاوردی، شکست را پذیرفته و به صورت مفتضحانه در تاریخ ۳۱ اگست ۲۰۲۱ برابر با ۹ سنبله ۱۴۰۰ افغانستان را ترک کرد. با این شکست شرم‌آور، قدرت هژمونی و پرستیژ جهانی امریکا فروپاشید و مدیریت جهانی آن حتّی از نظر متحدانش نیز به شدّت زیر سوال رفته است.
«نهضت اسلامی افغانستان» در پیوند به خروج امریکا از کشور نکات چندی را متذکر می‌شود:

  1. ایالات متحده امریکا، این ابرقدرت جهانی، بدون در نظرگرفتن اصول، معیارها و حقوق بین‌الملل و با استفاده از قدرت نظامی خود، کشور ما را اشغال کرد و به صدای اعتراض شهروندان افغانستان نیز اعتنایی نکرد. چنان‌که این کشور به صورت برق‌آسا و بدون اجازه صاحب‌خانه به افغانستان نیرو گسیل کرده بود، اکنون نیز بدون هیچ گونه التزام یا سپردن تعهد به مردم افغانستان و بدون کوچک‌ترین دستاورد، کشور ما را ترک کرد.
  2. امریکایی‌ها در ۲۰ سال گذشته سعی کردند از دولت سازی، دموکراسی، حقوق بشر، جامعه مدنی و نظام اقتصادی خود در افغانستان کاپی کنند و ارزش‌های غربی را در کشور اسلامی افغانستان الگوسازی نمایند؛ غافل از این‌که مردم افغانستان مسلمان اند و دارای سنّت، فرهنگ و رسوم خاص خود و هرگز ارزش‌های ملی، فرهنگی و دینی خود را رها نمی‌کنند.
  3. در این ۲۰ سال سردمداران حکومت در افغانستان اکثراً تکنوکرات‌ها، هوتل‌داران، کارمندان رستورانت‌ها و… بودند که در کشورهای غربی زندگی می‌کردند و با طیاره‌های امریکایی به افغانستان آمدند. این فرومایگان، فساد پیشگان و دزدان، با یاری امریکا برگردة مردم سوار شدند و هنجارها و حرمت‌های جامعه را شکستند و به جای ساختن حتّی کوچک‌ترین سنگ بنای این کشور، دست به فساد گسترده و سازمان‌دهی شده در کلیه نهادهای اداری و نظامی زدند و با ایجاد باندهای مافیایی، خون مردم را مکیدند و نظام خود را از درون تهی و پوشالی کردند.
  4. «نهضت اسلامی افغانستان» در ۲۰ سال گذشته با اشغال کشور و سلطه غرب‌زدگان و نوکران بیگانه مبارزه کرده؛ رنج‌ها کشیده و کارنامه‌های افتخار آمیزی از خود بر جای گذاشته است و بر این مبارزه خود مباهات می‌کند.
    و اکنون که کشور از اشغال بیگانگان رهایی یافته است، به ملت بزرگوار و مردم عزتمند خویش توصیه می‌کنیم که با اتحاد و انسجام و هشیاری خود، به حضور و مداخله بیگانه دیگری فرصت ندهند. اجازه ندهند ابرقدرت یا قدرت دیگری فکر مداخله و حضور در افغانستان را در سر بپروراند. لازم است با عبرت‌گرفتن از تاريخ کشور خود و تجارب دیگر ملل جهان، از منافع و مصالح علیای کشور خود پاسداری کنیم و بدانیم که بیگانگان در اندیشه منافع ملی خود می‌باشند. از تاریخ بیاموزیم و باردیگر آله دست بیگانگان نشویم و به تحریک آن‌ها با هم‌وطنان خود دشمنی نکنیم. فرار امریکا از افغانستان ثابت کرد که بیگانه‌پرستی نتیجه‌ای جز سیاهی و تباهی ندارد و هیچ بیگانه‌ای برای ما کار نمی‌کند. درد خود را باید خود درمان کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا