آخرین اخبارجهانسیاست

نگرانی سنای امریکا از عقب‌نشینی ترامپ در برابر پوتین

«باب کورکر» رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا گفت نگران است که ترامپ هم مانند اوباما بعد از تهدیدهای مکرر درباره اقدام نظامی علیه سوریه، از این تصمیم عقب‌نشینی کند.
به گزارش خبرگزاری دید، باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا می‌گوید که نگران است دونالد ترامپ با وجود بیانیه‌های متعدد درباره احتمال اقدام نظامی علیه سوریه، مانند «باراک اوباما» رییس‌ جمهور سابق امریکا از این تصمیم عقب‌نشینی کند.
وی که روز چهارشنبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، گفت:« کمی نگرانم. من توییت دومی را که امروز(چهارشنبه) منتشر شد دیدم که در اصل می‌گفت بیا با هم خوب باشیم، بیا با هم کار کنیم. ما می‌توانیم به احیای اقتصاد روسیه کمک کنیم. به همین دلیل نمی‌دانم آیا آن توییتی که درباره موشک‌ها منتشر شد جدی بود یا نه، می‌دانید که چه می‌گویم؟»
رییس ‌جمهور امریکا ابتدا با انتشار توییتی، خطاب به روسیه گفت:« موشک‌های زیبا، جدید و هوشمند» امریکا به زودی به سوی سوریه شلیک می‌شوند و مسکو باید برای مقابله با آن‌ها آماده باشد. او تنها دقایقی بعد در توییتی که لحن آن به شکل آشکاری تلطیف شده بود، گفت امریکا و روسیه باید با هم همکاری کنند، از جمله در زمینه احیای اقتصاد روسیه.
این سناتور جمهوری‌خواه افزود:« ببیند، شما نمی‌توانید بروید و بگویید که می‌خواهید فلان کار را انجام دهید، بعد آن کار را نکنید… من دارم کمی نگران می‌شوم که نکند ما دوباره با وضعیتی مشابه آنچه رییس ‌جمهور اوباما انجام داد مواجه شویم که در آن بیانیه‌ها و مواضعی اعلام شد، اما اقدامی صورت نگرفت. با این حال نمی‌دانم چه می‌شود. الان نمی‌دانم. چند روز پیش فکر می‌کردم که این اتفاق حمله به سوریه رخ می‌دهد.»
اوباما در اگست سال ۲۰۱۳ میلادی در حالی که مانند این روزها همه تصور می‌کردند حمله امریکا به سوریه قریب‌الوقوع است، از این تصمیم عقب‌نشینی کرد و با اعلام توافقی با مسکو درباره تسلیحات شیمیایی سوریه، اقدام نظامی علیه سوریه را منتفی اعلام کرد.
در حالی که در روزهای گذشته، مقام‌های متعدد امریکایی و رسانه‌های این کشور از احتمال حمله به سوریه در روزهای آینده خبر داده‌اند، «جیمز متیس» وزیر دفاع امریکا گفت واشنگتن همچنان در حال ارزیابی اطلاعات به دست آمده درباره حمله شیمیایی ادعایی در شهر «دوما»ی سوریه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا