آخرین اخباراسلایدشوافغانستانحقوق بشرسیاست

نی از طالبان خواست، حملات علیه خبرنگاران را متوقف کنند

نی (حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان) از طالبان خواسته است که حملات علیه غیرنظامیان به ویژه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را متوقف کنند.


به گزارش خبرگزاری دید، نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان امروز دوشنبه (۱۶ حمل) با نشر خبرنامه‌ای به اعلامیه دید‌بان حقوق بشر اشاره کرده است که در آن گفته شده بود، طالبان برای ایجاد ترس و وحشت خبرنگاران را به صورت عمدی هدف قرار می‌دهند.
نی پیش از این بارها نگرانی خود در پیوند به کشتار هدفمند خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را مطرح کرده بود و اعلامیه دیدبان حقوق بشر تأییدی بر نگرانی‌های نی و جامعه رسانه‌ای کشور است.
نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، قتل و کشتار خبرنگاران، فعالان رسانه‌ا‌ی و اعضای خانواده های‌شان را خلاف قوانین ملی و اصول بین‌المللی خوانده و تأکید کرده است که قتل و کشتار خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای به عنوان گروه‌های غیرنظامی خلاف قواعد حقوقی جنگ در کنوانسیون چهارگانه ژنو است و جنایت جنگی و ضد بشری تلقی می‌شود.
در پایان، نی از گروه‌های درگیر به خصوص طالبان خواسته است که در حملات خود دست از کشتار غیرنظامیان به ویژه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای بردارند تا نقش اطلاع‌رسانی و فعالیت آزاد خبرنگاران در افغانستان مصئون باشد.
گفتنی است که خبرنگاران در سال گذشته با موجی از حملات هدفمند مواجه بودند. براساس معلومات نهادهای حامی رسانه‌ها، سال گذشته یک سال خونین برای رسانه‌های افغانستان بوده است. طبق آمارهای این نهادها، در سال گذشته ۱۱ کارمند رسانه‌ها در حملات گوناگون به قتل رسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا