آخرین اخبارجهانسیاست

هشدار به رهبر کوریای شمالی: به بازی گرفتن ترامپ اشتباه بزرگی خواهد بود

مایک پنس معاون رییس جمهور امریکا به کیم‌جونگ اون رهبر کوریای شمالی اخطار داده است در صورت برگزاری اجلاسی در ماه آینده با دونالد ترامپ، او را به «بازی» نگیرد.
پنس در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز گفت:« اشتباه بزرگی خواهد بود اگر کیم جونگ اون فکر کند می‌تواند دونالد ترامپ را به بازی بگیرد.»
آقای پنس همچنین گفت که ممکن است رییس جمهور امریکا در مورد شرکت در اجلاس ۱۲ جون در سنگاپور تجدید نظر کند.
وی درباره دیدار میان رهبران امریکا و کوریای شمالی گفت، ترامپ به دنبال نمایش عمومی روابط خود نیست، بلکه هدف وی صلح است.
اخیراً پس از اظهاراتی از سوی جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا، کوریای شمالی تهدید کرد ملاقات را لغو خواهد کرد.
آقای بولتون گفته بود که کوریای شمالی برای خلع سلاح اتومی می‌تواند «مدل لیبیا» را دنبال کند که خشم پیونگ‌یانگ را برانگیخت.
معمر قذافی رهبر سابق لیبیا در سال ۲۰۰۳ با برچیدن برنامه اتومی‌اش در مقابل رفع تحریم‌ها موافقت کرد. هشت سال بعد او به دست شورشیان مورد حمایت غرب کشته شد.
«مون جائه این» رییس جمهور کوریای جنوبی قرار است روز سه شنبه در واشنگتن با آقای ترامپ دیدار کند. موضوع بحث آن‌ها برنامه اجلاس امریکا و کوریای شمالی است.
امریکا و کوریای جنوبی در حال انجام یک رزمایش نظامی سالانه در شبه جزیره کوریا هستند، اقدامی که از دلایل اصلی بی‌ثبات‌کننده در آن منطقه محسوب می‌شود و پیونگ یانگ همواره با آن مخالفت کرده است.
در همین حال، نیویارک تایمز روز یکشنبه گزارش داده بود که رییس جمهور امریکا در مورد آینده این اجلاس با رهبر کوریای شمالی با دستیاران و مشاوران رایزنی کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا