آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

هشدار پوتین به کی‌یف: هیچ اقدام نسنجیده‌ای نکنید

روسیه از تصمیم دولت اوکراین برای برقراری حکومت نظامی در این کشور ابراز نگرانی کرد.


روسیه از تصمیم دولت اوکراین برای برقراری حکومت نظامی در این کشور ابراز نگرانی کرد.
ولادیمیر پوتین رییس ‌جمهوری روسیه در یک گفت‌وگوی تیلفونی با آنگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان گفت مسکو نسبت به برقراری حکومت نظامی در اوکراین «نگرانی جدی» دارد.
کاخ کرملین با اعلام این مطلب، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای نوشت که رییس‌ جمهور روسیه از نخست‌وزیر آلمان خواسته است تا به دولت کی‌یف در مورد هر گونه «اقدام نسنجیده» هشدار دهد.
به نقل از یورونیوز، آقای پوتین در این مکالمه همچنین ابراز امیدواری کرده است که دولت برلین بتواند از نفوذ خود بر مقام‌های اوکراینی استفاده و به آن‌ها نسبت به «اقدامات نسنجیده بعدی» اخطار دهد.
نمایندگان پارلمان اوکراین روز گذشته (دوشنبه ۵ قوس) به اجرای طرح پیشنهادی پترو پروشنکو، رییس‌ جمهور اوکراین در رابطه با اجرای فرمان حکومت نظامی رای مثبت داده بودند. این فرمان از امروز سه‌شنبه به مدت ۳۰ روز در اوکراین اجرا خواهد شد.
این تصمیم یک روز پس از رویارویی میان کشتی‌های جنگی روسیه و اوکراین در تنگه کرچ گرفته شده است.
روز یکشنبه پس از توقیف سه کشتی اوکراینی به دست نیروهای روسی در تنگه کرچ در نزدیکی آب‌های ساحلی شبه جزیره کریمه، صدها تن از اعضای گردان آزوف، گروه شبه نظامی راست‌گرای افراطی اوکراین در خیابان‌های کی‌یف راهپیمایی و آمادگی خود را برای مقابله با روسیه اعلام کرده بودند.
روابط اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ و پس از سرنگونی دولت ویکتور یانوکویچ به شدت تیره شد. روسیه در همان سال و پس از برگزاری یک همه‌پرسی، با وجود مخالفت جامعه جهانی، شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد. از چهار سال پیش، شرق اوکراین و به‌ویژه مناطق دونباس و دونتسک، عملا از کنترول دولت کی‌یف خارج شد و تحت سیطره نیروهای نظامی و سیاسی هوادار روسیه قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا