آخرین اخبارافغانستانسیاستمنطقه

هفته آینده، جاکارتا میزبان «نشست صلح افغانستان» است

قرار است نشست سه جانبه علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا، جمعه آینده (۲۱ ثور) در جاکارتا، پایتخت اندونیزیا برگزار شود.
به گزارش خبرگزاری دید، هدف از برگزاری این نشست، تلاش علمای دینی سه کشور به خاطر یافتن راه‌حل برای پایان‌دادن جنگ در افغانستان گفته شده است.
محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح که برای ملاقات با مقام‌های اندونیزیایی به این کشور رفته است، روز جمعه در حساب توییترش نگاشت که «علمای برجسته دینی» افغانستان، پاکستان و اندونیزیا به خاطر بحث روی صلح و ثبات در این نشست اشتراک خواهند کرد.
برگزاری این نشست را جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا هنگام سفرش به کابل در ماه جنوری پیشنهاد کرده بود.
صدای امریکا نوشت که آقای خپلواک در توییترش همچنین گفته است که یک هیئت ۲۰ نفری علمای دینی افغانستان برای اشتراک در این نشست سه جانبه، روز سه شنبه به جاکارتا سفر خواهد کرد.
این مقام با سپاسگزاری از حمایت اندونیزیا از روند صلح به رهبری افغانستان، تلاش‌های اندونیزیا را برای آوردن صلح در کشور «صادقانه» توصیف کرده است.
رهبران اندونیزیا ابراز امیدواری کرده‌اند که علمای سه کشور در نشست سه جانبه روز جمعه روی صدور یک فتوا توافق کنند تا بر بنیاد این فتوا گروه طالبان از ادامه جنگ و خشونت دست بکشد.
مقام‌های اندونیزیایی همچنین در مورد شرکت علمای دینی از سوی گروه طالبان نیز ابراز امیدواری کرده‌اند.
اما گروه طالبان در ماه مارچ با صدور اعلامیه‌ای ضمن ابراز مخالفت با برگزاری این نشست، از علمای دینی خواست تا در نشست جاکارتا اشتراک نکنند.
طالبان اخیراً با اعلام آغاز عملیات بهاری این گروه، فراخوان تازه محمد اشرف غنی را مبنی بر از سرگیری مذاکرات صلح نیز رد کردند و آن را یک «توطئه» خواندند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا