آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعهسیاست

هیئت پاکستانی برای بحث در مورد واردات زغال سنگ به افغانستان می‌آید

خبرگزاری دید: هیئتی از پاکستان قرار است برای بحث در مورد واردات زغال سنگ جهت تولید برق به افغانستان سفر کند.

هیئت پاکستانی برای بحث در مورد واردات زغال سنگ به افغانستان می‌آید

هیئت تجاری پاکستان قرار است فردا یکشنبه به رهبری صالح احمد فاروقی وزیر تجارت این کشور وارد کابل شود تا با مقامات حکومت موقت طا-لبان در باره واردات زغال سنگ و روابط تجاری تبادل نظر کند.
در سومین نشست کمیته مدیریت مرزی (BMC) به رهبری خواجه آصف وزیر دفاع فدرال پاکستان، تصمیم گرفته شد که هیئتی در سطح کاری برای گفت‌وگو در مورد مسایل مربوط به تجارت فرامرزی زغال سنگ به افغانستان سفر کند.
منابعی از دولت پاکستان گفته است که این سفر در بحبوحه تهدید شرکت‌های چینی مبنی بر توقف واردات زغال سنگ از افغانستان صورت خواهد گرفت.
موضوعات عمده‌ای که قرار است مورد بحث قرار گیرد شامل اعلام عملیات ۲۴ ساعته در پایانه‌های مرزی تورخم، خرلاچی و غلام خان و استقرار منابع انسانی اضافی برای اطمینان از ادامه عملیات، بهبود زیرساخت‌ها در افغانستان و جابجایی موترها در مرزها خوانده شده است.
مفتی عصمت الله برهان سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان گفته است: قیمت هر تن زغال سنگ در بازار جهانی حدود ۳۵۰ دالر است و امارت اسلامی افغانستان با فروش آن به نرخ بین‌المللی از ذخایر زغال سنگ بهره‌برداری خواهد کرد.
گفتنی است که با رویکار آمدن حکومت موقت طا-لبان، صادرات زغال سنگ افغانستان به گونه بی‌پیشینه افزایش یافته و این امر انتقادات مردم را نیز در پی داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا