آخرین اخباراسلایدشوجهان

واکسین ایرانی کرونا به انسان تزریق شد

اولین تزریق انسانی واکسین ایرانی کرونا در مقابل دوربین رسانه‌ها و با حضور مقام‌های ارشد بهداشتی، بالای دختر رییس «ستاد اجرایی فرمان امام» در این کشور انجام شد.
به گزارش خبرگزاری دید، بنابر اعلام رسانه‌های ایران، دختر رییس «ستاد اجرایی فرمان امام» اولین کسی بود که این واکسین را دریافت کرده است.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در جریان آغاز فاز انسانی آزمایش واکسین ایرانی کرونا گفت: «تزریق به دختر دکتر مخبر پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه‌ای داشته باشد ما و خانواده‌های مان برای اولین بار با جان و دل خریداریم».
وزیر بهداشت ایران همزمان با تزریق انسانی واکسین کرونای ایرانی گفت: «این روزی امیدوارکننده برای مردم است».
گفته شده یکی از مدیران ارشد ستاد اجرایی فرمان امام دومین کسی بود که واکسین را دریافت کرده است.
واکسین موسوم به «کُوو ایران برکت» را شرکت شفافارمد با نظارت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از ویروس کرونای غیرفعال ساخته است.

پیشتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران گفته بود واکسین‌ شرکت شفافارمد «مشابه واکسین شرکت چینی سینوواک» است.
کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت هم در توییتی گفته است که مجوز آزمایش انسانی این واکسین صادر شده و محقق اصلی این کارآزمایی بالینی نیز داکتر مینو محرز عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا است.
دولت ایران تولید واکسین داخلی را یکی از اولویت‌های خود عنوان کرده است اما بسیاری در روزهای اخیر با انتقاد از سیاست دولت، خواهان خرید هرچه سریع‌تر واکسین‌های معتبر خارجی شدند.
مجریان این طرح می‌گویند ۳۶ هزار نفر برای فاز انسانی آزمایش واکسین کرونای ایرانی داوطلب شده‌اند. پذیرش داوطلبان در این برنامه شرایطی داشت از جمله سن افراد بین ۱۸ تا ۵۰ باشد و سابقه ابتلا به کرونا هم نداشته باشند.
گفته می‌شود داوطلبان در مدت کارآزمایی «در یک جای خاص» نگهداری می‌شوند چون به دلیل شیوع زیاد کرونا در جامعه اندازه‌گیری پادتن کرونا در خون آنها دچار اشکال نشود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا