آخرین اخباراسلایدشوافغانستانحقوق بشرسیاست

وزارت خارجه خواستار فشار جامعه جهانی بر طالبان برای توقف کشتار مردم شد

خبرگزاری دید: وزارت امور خارجه می‌گوید که سازمان ملل متحد و جامعه‌ جهانی به هدف توقف کشتار مردم افغانستان و دستیابی به یک راه‌حل سیاسی، بر طالبان «فشار اعظمی» وارد کنند.


وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای گفته است که حنیف اتمر این موضوع را روز گذشته دوشنبه(۱۱ اسد) در دیدار با دیبورا لاینز نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل متحد برای افغانستان در کابل مطرح کرده است.
بر اساس خبرنامه، او همچنین گفته است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، دادگاه بین‌المللی جرایم و سایر نهادهای بین‌المللی باید در مورد جنایت جنگی در افغانستان تحقیق و آن را مستندسازی کنند.
وزیر خارجه‌ کشور افزوده است که عاملان این جنایت جنگی هم باید مجازات شوند.
از سویی هم، او گفته که اولویت مردم و دولت افغانستان آتش‌بس فوری و رسیدن به یک توافق جامع صلح است، اما طالبان حملات‌شان را بر شهرها و مناطق پرنفوذ کشور تشدید کرده‌اند.
محمدحنیف اتمر تشدید حملات طالبان را نگران‌کننده خوانده و تأکید کرده است که جنایات ضدبشری این گروه برای مردم و دولت افغانستان غیرقابل تحمل است.
او همچنین با اشاره به حمله‌ طالبان بر نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در ولایت هرات که در آن یک محافظ داخلی این دفتر کشته شد، محکوم کرده است.
نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل متحد برای افغانستان ضمن تشکر از حمایت و رسیدگی به موقع نیروهای امنیتی افغان برای مهار حمله‌ی طالبان بر دفتر نمایندگی این سازمان در هرات، گفته است که تشدید حملات طالبان بر شهرها و کشتار مردم بی‌گناه نگران‌کننده است.
او همچنین سطح بلند تلفات غیرنظامیان و تهدید بالقوه به کارمندان نهادهای خیریه و مؤسسات بین‌المللی را عوامل جدی نارسایی کمک‌های بشری و پروژه‌های توسعه‌ای عنوان کرده، بر توقف عاجل آن تأکید کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا